У КЗпП врегулюють працю домашніх працівників

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Кадровик-01. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Ми вже відібрали головне для вас
Особливості роботи домашніх працівників на території житла роботодавця викладуть у новій главі Кодексу

У КЗпП врегулюють працю домашніх працівників10 квітня 2023 року ВР взяла за основу Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо регулювання праці домашніх працівників» (Законопроєкт від 23.06.2021 № 5695, далі — Законопроєкт № 5695). 

Автори Законопроєкту № 5695 пропонують доповнити КЗпП новою главою ХІ-А «Регулювання праці домашніх працівників», яка складатиметься з 6 нових статей. У статтях унормують: 

  • поняття домашньої праці — роботи, яку виконують на умовах трудового договору (контракту) з метою обслуговування домогосподарства. Нерегулярну роботу з обслуговування домогосподарства, яка триває не більше 40 годин на місяць, домашньою працею не вважатимуть; 
  • поняття домашніх працівників — осіб, які займаються домашньою працею в рамках трудових відносин з роботодавцем; 
  • правовий статус домашніх працівників та особливості його правового регулювання; 
  • обов’язкові умови трудового договору з домашніми працівниками. 

Домашні працівники користуватимуться усіма трудовими правами та гарантіями, передбаченими законодавством про працю, в т. ч. на безпечні та здорові умови праці. 

Щоб врахувати особливості роботи домашніх працівників на території житла роботодавця, в трудовому договорі передбачать можливість надати житло працівнику та заборону роботодавцю самостійно відраховувати із зарплати плату за користування таким житлом.

Домашній працівник матиме законодавчу гарантію поваги до його честі, гідності та недоторканності особистого життя. Роботодавець — гарантію заборони розголошувати конфіденційну інформацію, яка стала відома домашньому працівнику під час роботи та проживання у домашньому господарстві. 

Законопроєкт № 5695 окремо врегульовує робочий час та час відпочинку домашніх працівників: 

  • передбачає альтернативні варіанти обліку робочого часу
  • закріплює гарантії щодо використання праці при надурочних роботах; 
  • передбачає гарантії при залученні до чергування та при супроводженні членів домашнього господарства на їх відпочинку. 

Крім того, вводить додаткові підстави припинити трудовий договір з домашнім працівником та передбачає обов’язок фізичної особи, яка використовує найману працю, надавати інформацію про роботу інших фізичних осіб, пов’язану з обслуговуванням домашнього господарства, на запит Держпраці. 

Щоби привести КЗпП у відповідність до нової глави ХІ-А, зміни внесуть й до інших статей Кодексу. Крім цього, змін зазнають Закони України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» та «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування».  Зокрема, —  роботодавців домашніх працівників звільнять від сплати ЄСВ та передбачать добровільну участь домашніх працівників у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування. 

Олена Петровська 

За матеріалами ВР

Головні зміни у трудовому законодавстві за І півріччя 2025 року

Статті за темою

Усі статті за темою

Калькулятор днів відпустки

Виникли проблеми з тим, як розрахувати кількість відпускних днів? Шукаєте розрахунок днів невикористаної відпустки при звільненні онлайн? Переймаєтесь як розрахувати кількість днів відпустки за фактично відпрацьований час та як порахувати кількість днів невикористаної відпустки? Рішення усіх питань — наш калькулятор відпусток онлайн.
537616

Що входить до страхового стажу?

Страховий стаж — це один із ключових факторів, який впливає на право людини на пенсійне забезпечення, соціальні виплати та інші пільги. Тому перед роботодавцями та працівниками постає низка питань щодо його врегулювання. Що входить до страхового стажу для пенсії? Як зараховується стаж та чи зараховується навчання в трудовий стаж? Відповіді на ці та інші питання про трудовий стаж для виходу на пенсію — у статті.
67519

Роль кадровика в командній роботі

Успіх будь-якої організації безпосередньо залежить від її найціннішого ресурсу — людей. Командна робота, як форма організації праці, дозволяє досягати синергії, де загальний результат значно перевищує суму індивідуальних зусиль. Проте для створення дієвої команди недостатньо просто зібрати фахівців у межах одного проєкту чи підрозділу. Саме тому досить важлива роль кадровика в командній роботі— HR-фахівця, чия місія полягає у створенні сприятливого середовища для командної взаємодії та розвитку колективу.
278

Психологія конфлікту: чому ми сваримось на роботі

Конфлікт — це зіткнення протилежних інтересів, цінностей, поглядів або потреб. Конфлікти на робочому місці виникають через взаємодію різних особистостей, посадових функцій та очікувань. У цій статті ви знайдете секрети вирішення трудових конфліктів, все про роль кадровика у врегулюванні спорів, а також кадрові політики і уникнення конфліктів у трудовому просторі.
478

Кадрова безпека підприємства

У сучасних умовах глобальної конкуренції та постійних змін на ринку праці, кадрова безпека підприємства набуває все більшого значення для стабільного функціонування будь-якого підприємства. Як кадровику запобігти внутрішнім загрозам та стабільно підтримувати кадрову безпеку на підприємстві — читайте у статті.
458

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді