Роботодавець має право проводити індексацію попри її призупинення
У 2023 Закон України «Про індексацію грошових доходів населення» призупинив свою дію (відповідно до Закону про державний бюджет). Це означає, що індексувати заробітну плату не потрібно, навіть якщо у працівників виникло на це право.
Чи потрібно видавати наказ, щоб нарахувати та виплатити індексацію зарплати
Проте законодавство лише знімає цей обов'язок з роботодавця, а не накладає заборону. Відтак, індексацію заробітної плати можна продовжувати, якщо керівництво підприємства має таке бажання (ст. 91 Кодексу законів про працю надає право встановлювати додаткові порівняно з законодавством трудові і соціально-побутові пільги).
Щоб правильно це організувати, радимо використовувати поради Державної служби України з питань праці:
- зміни слід зафіксувати у колективному трудовому договорі, зазначивши, що проведення індексації у 2023 році буде продовжено;
- правила проведення самостійно ініційованої індексації потрібно визначити у внутрішньому документі (механізм обчислення, обсяг коштів тощо).
Зауважимо, у 2023 році не потрібно заздалегідь повідомляти працівників про призупинення індексації зарплат, адже такі зміни істотних умов праці спричинені законодавством, а не ініціативою роботодавця. Проте експерти радять все одно попереджати співробітників, аби уникнути конфліктів.
Експерти підготували для вас топ травневих зразків наказів та заяв. Полегшіть своє професійне життя, скачайте файли безплатно. Для цього потрібно бути зареєстрованим користувачем або ж просто оформити демодоступ.
За матеріалами Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці
Колективний договір — це угода між роботодавцем та колективом працівників (зазвичай представлений профспілкою), яка регулює умови праці, оплати праці, соціальні пільги, трудові права та обов’язки сторін. У статті ви дізнаєтеся про порядок укладення колективного договору та внесення змін до нього.
Чорнобильці мають право на пільги, визначені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-XII. Обсяг пільг залежить від категорії, до якої віднесено особу, постраждалу від аварії на ЧАЕС.
Оплата праці — одне із основних питань трудового права, ключовим аспектом якого є поняття «мінімальна зарплата». Система оплати праці в Україні передбачає багато видів: тарифна оплата праці, грейдова оплата праці, безтарифна оплата праці, тарифна система оплати праці, грейдингова система оплати праці, акордна система оплати праці та інші. Щоб не заплутатися у виборі системи оплати праці, читайте матеріал від наших експертів.
Наказ належатиме до групи наказів з кадрових питань тривалого строку зберігання та є первинними документами для нарахування зарплати
Роботодавцям слід пам’ятати як правило, — з працівником слід провести повний розрахунок при звільненні. Які є види виплати при звільненні та як вони різняться залежно від підстави звільнення, як нараховуються розрахункові та що містить в собі виплата компенсації при звільненні, які виплати при звільненні за власним бажанням передбачено законом — детально у статті