Мобілізованим працівникам можуть не тільки повернути заробітну плату

Автор
провідний експерт із трудового законодавства Експертус Кадри
До призову за бажанням працівника йому виплачуватимуть грошову компенсацію невикористаної щорічної відпустки, а також додаткової відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи

Мобілізованим працівникам можуть не тільки повернути заробітну платуМобілізованим працівникам можуть не тільки повернути заробітну платуЧитайте також: Депутати знову хочуть повернути виплату середнього заробітку мобілізованим працівникам

17 липня 2023 року у ВРУ зареєстрували проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення гарантій для працівників на час призову (прийняття) на військову службу» № 9447-1 (далі — Законопроект № 9447-1). Це вже другий законопроект, яким депутати пропонують внести зміни до частини третьої статті 119 КЗпП та повернути виплату середнього заробітку працівникам, яких призвали на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або прийняли на військову службу за контрактом на підприємствах, де вони працювали на час призову. Як й у проекті Закону України «Про внесення зміни до Кодексу законів про працю України щодо врегулювання питання виплат середнього заробітку працівникам, призваним на військову службу, що проводяться за рахунок коштів Держаного бюджету» від 30.06.2023 № 9447, виплати планують компенсувати роботодавцям за рахунок коштів Держбюджету. Порядок компенсації визначить КМУ.

Гарантії працівникам на час військової служби

Додатково, Законопроект № 9447-1 передбачає для працівників, яких призвали на військову службу під час дії особливого періоду, можливість отримати грошову компенсацію за всі не використані ним дні щорічної відпустки, а також додаткової відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи.

Аналогічну норму з розрахунку повної тривалості відпусток автори Законопроекту № 9447-1 пропонують запровадити також для педагогічних й науково-педагогічних працівників, за якими зберігають попередній середній заробіток під час військової служби.

Такий підхід надасть працівникам можливість самостійно вирішувати — отримувати їм компенсацію за невикористані дні відпустки до початку військової служби чи вже використати їх після повернення на роботу.

Як припинити виплату середнього заробітку працівнику, який проходить військову службу

Відповідні зміни планують внести до статей 83 та 119 КЗпП, статті 24 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР.

Олена Петровська

За матеріалами ВР

Відновлення бронювання у Дії

Статті за темою

Усі статті за темою

Як оформити увільнення працівника через призов по мобілізації

Фахівці Експертус Кадри роз’яснили, хто і як може призвати працівника на військову службу під час мобілізації. А також підготували для вас зразок наказу про увільнення у зв’язку з призовом по мобілізації. Наша команда продовжує працювати для вас і в умовах воєнного стану.
109064

Як оформити вихід на роботу після військової служби та демобілізації працівника

Що має зробити кадровик, щоб демобілізований або працівник, який пройшов військову службу, міг приступити до роботи? Розгляньмо кілька сценаріїв, які можуть трапитися на практиці.
87820

Осінній призов на строкову службу 2019: алгоритм для кадровика

Протягом жовтня – грудня 2019 року в Україні проходить осінній призов на строкову військову службу. Як діяти кадровику, коли працівника призвали на строкову військову службу 2019. Які законодавчі гарантії закріплені за працівником-призовником, — розкажемо у статті.
24657

Осінній призов офіцерів запасу 2018: призивають вдвічі більше, ніж планувалось

У листопаді 2018 року військовий вишкіл пройде 1000 офіцерів запасу замість планованих 500-та. Детально про те, чим зумовлено збільшення кількості призовників та кого призиватимуть, — у статті.
10287

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді