Робота у нічний час: особливості в період воєнного стану

Які обмеження втратили силу?

Робота у нічний час: особливості в період воєнного стануКодекс законів про працю України визначає нічну роботу як таку, яку виконують з 22-ї години вечора до 6-ї ранку. До таких робіт не можна без їхньої згоди залучати: 

  • вагітних жінок;
  • жінок, що мають дитину віком до одного року;
  • осіб з інвалідністю, яким протипоказана така робота за медичними рекомендаціями.

Воєнний час не впливає на цю заборону. Водночас у період дії воєнного стану не застосовують норму щодо обмеження тривалості нічної роботи (у мирний час тривалість нічної зміни скорочується на одну годину і може зрівнюватися з денною лише тоді, коли це необхідно за умовами виробництва (наприклад, на безперервному виробництві).

За матеріалами Центрально-Західного міжрегіонального управління Держпраці

Відновлення бронювання у Дії

Статті за темою

Усі статті за темою

Виробничий календар 2025

Норми тривалості робочого часу для п’ятиденки і шестиденки на 2025 рік обчислила провідний експерт із трудового законодавства Олена Петровська.
15891

Виробничий календар на листопад 2024

Календар кадровика на листопад 2024 — зручний спосіб, щоб тримати під рукою найважливішу інформацію та прикрасити робочий стіл і створити чудовий настрій.
9957

Запровадження гнучкого режиму роботи на підприємстві

За письмовим погодженням між працівником і роботодавцем незалежно від форми власності для працівника можна встановити гнучкий режим робочого часу. Гнучкий графік роботи регулюється ст. 60 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП). Які особливості має гнучкий графік роботи під час воєнного стану читайте у статті
14897

Виробничий календар на жовтень 2024

Середину оксамитового сезону прикрасить виробничий календар на жовтень 2024. Скачайте приємний фон для робочого столу, відвідайте фахові заходи та тримайте під рукою розрахунок тривалості робочого часу у жовтні 2024.
17619

Вихідні 2025

В Україні неробочі та святкові дні 2025 року визначаються відповідно до чинного трудового законодавства. Це офіційно встановлені святкові дні, коли не працюють більшість організацій, а також неробочі дні, які можуть включати інші святкові дати або додаткові вихідні, що утворюються за рахунок переносу.
3251

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді