МОЗ планує розширити перелік професій та працівників організацій, які підлягають обов’язковій вакцинації проти COVID-19, затверджений наказом від 04.10.2021 № 2153 (далі — Наказ № 2153).
Ще не почав діяти Наказ № 2153, як МОЗ 13 жовтня 2021 року вже опублікував на своєму сайті для громадського обговорення проект наказу «Про затвердження Змін до Переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним щепленням».
Документ передбачає, що на період дії карантину, встановленого КМУ, щеплення проти COVID-19 стане обов’язковим й для працівників:
- підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління центральних органів виконавчої влади;
- установ і закладів, що надають соціальні послуги, закладів захисту прав дітей реабілітаційних закладів;
- підприємств, установ та організацій, включених до Переліку об’єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави.
За інформацією телеграм-каналу Коронавірус у регіонах, МОЗ постійно оновлюватиме список професій, для яких вакцинація від COVID-19 стане обов’язковою.
«Списки професій на обов’язкову вакцинацію не залишаться статичними — професії в ньому будуть постійно оновлюватися. Швидше за все — щотижня» — розповів головсанлікар України Ігор Кузін.
Що зробити кадровику, якщо працівник захворів на COVID-19
Нагадаємо — з початком дії змін до Наказу № 2153 працівників визначених підприємств, які не вакцинуються проти COVID-19, відсторонятимуть від роботи без збереження зарплати. Виняток — працівники, які мають абсолютні протипоказання відповідно до Переліку медичних протипоказань та застережень до проведення профілактичних щеплень, затвердженого наказом МОЗ від 16.09.2011 № 595.
Тож радимо кадровикам підприємств критичної інфраструктури зважати на стрімке погіршення епідемічної ситуації та розпочинати роз’яснювальну роботу з працівниками про наслідки, які може спричинити таке відсторонення від роботи.
Інформуйте працівників, що за період відсторонення від роботи без збереження заробітної плати роботодавець не сплачуватиме страховий внесок на соціальне страхування, отже, до страхового стажу цей період не зарахують.
Оскільки працівників відсторонюватимуть від роботи без збереження зарплати — допомогу по тимчасовій непрацездатності також не надаватимуть, адже вона повністю або частково компенсує саме втрату заробітної плати (ч. 1 ст. 22 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV).
Час, коли працівник був відсторонений від роботи без збереження зарплати, не зарахують й до стажу, що дає право на щорічну відпустку (ст. 82 КЗпП, ст. 9 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР).
експерт Експертус Кадри
За матеріалами МОЗ