Одноразову оплачувану відпустку при народженні дитини тривалістю до 14 днів надають:
- батькові дитини;
- чоловікові, дружина якого народила дитину;
- іншим родичам (коли йдеться про одиноку матір чи батька).
Отримати таку відпустку може лише одна з цих категорій осіб.
Для одержання відпустки варто пам'ятати про часові обмеження: звернутися з заявою до роботодавця потрібно не пізніше, ніж через три місяці після народження дитини (при цьому, якщо працівник за ці три місяці встиг звільнитися і влаштуватися на нову роботу, він так само має право на відпустку — для цього потрібно буде додати довідку, що таку відпустку не надавали за попереднім місцем роботи).
Роботодавець не може ані відмовити у наданні такої відпустки, ані перенести її на інший час.
Водночас, якщо працівник залучений до робіт на об’єктах критичної інфраструктури, ситуація інша: законодавство дозволяє відмовити йому під час воєнного стану (так само, як і в наданні усіх інших відпусток — окрім відпусток з вагітності та пологів та для догляду за дитиною до 3 років).
За матеріалами Центрального міжрегіонального управління Державної служби з питань праці
З початком відпускної кампанії як у кадровиків та бухгалтерії, так і у працівників виникає немало запитань щодо відпусток, зокрема, про особливості їх надання під час воєнного стану. Відповідні на запитання знайдете в спеціальній підбірці про відпустки
Працівник працює більше півроку за строковим трудовим договором на час відпустки основного працівника для догляду за дитиною до трьох років. Чи має він право на щорічну відпустку повної тривалості?
За бажанням працівника частину щорічної відпустки можна замінити грошовою компенсацією. Скачайте зразки заяви та наказу про виплату грошової компенсації за частину щорічної відпустки за ДСТУ 4163:2020
Одинокою матір’ю вважають жінку, яка не перебуває у шлюбі та у свідоцтві про народження дитини якої відсутній запис про батька дитини або запис про батька зроблено у встановленому порядку за вказівкою матері; вдову; іншу жінку, яка виховує й утримує дитину сама.
Працівники з інвалідністю належать до соціально незахищених верств населення. Вони потребують більше часу на відпочинок та лікування. Тому інваліди І-ІІІ груп мають пільги щодо тривалості та порядку надання відпустки інваліду. У цій статті — про відпустки інвалідам у воєнний час, про щорічні основні та додаткові відпустки працівникам з інвалідністю.