Мобінг на роботі: який буває та як запобігти?

Будьте пильними, щоб не допустити цькування у колективі

Мобінг на роботі: який буває та як запобігти?Законодавство захищає працівників від мобінгу та дає таке визначення цього ганебного явища:

Мобінг — це систематичні (повторювані) тривалі умисні дії або бездіяльність роботодавця, окремих працівників або групи працівників трудового колективу, спрямовані на приниження честі та гідності працівника, його ділової репутації, у тому числі з метою набуття, зміни або припинення ним трудових прав та обов’язків, що проявляються у формі психологічного та/або економічного тиску, зокрема із застосуванням засобів електронних комунікацій, створення стосовно працівника напруженої, ворожої, образливої атмосфери, у тому числі такої, що змушує його недооцінювати свою професійну придатність.

Мобінг (або ж цькування) може мати такі форми: 

  • створення напруженої, ворожої, образливої атмосфери (шляхом погроз, висміювання, наклепу); 
  • безпідставне негативне виокремлення з колективу, ізоляція працівника (незапрошення на зустрічі, наради, перенесення робочого місця в непристосовані місця); 
  • нерівність можливостей для навчання та кар’єрного росту;
  • нерівна оплата за працю рівної цінності, яка виконується працівниками однакової кваліфікації;
  • безпідставне позбавлення частини виплат (премії, бонуси тощо);
  • необґрунтований нерівномірний розподіл навантаження і завдань між працівниками.

Потерпілий працівник може подати до суду або ж поскаржитися до державної служби з питань праці.

Якщо суд підтвердить факт мобінгу, працівник може звільнитися з виплатою вихідної допомоги у щонайменше три середньомісячні заробітні плати (також компенсують моральнуі фізичну шкоду). 

Щоб уникнути цькування на робочому місці, керівникам слід:

створити умови для зростання продуктивності праці;

  • забезпечити трудову і виробничу дисципліну;
  • дотримуватися законодавства про працю і правил охорони праці;
  • вживати заходів для запобігання та протидії мобінгу (цькуванню);
  • уважно ставитися до потреб і запитів працівників;
  • поліпшувати умови праці та побуту підлеглих.

За матеріалами Східного та Північно-Східного міжрегіонального управлінь Державної служби України з питань праці

Відновлення бронювання у Дії

Статті за темою

Усі статті за темою

Наказ про оголошення простою через відключення світла та тепла

Через військову агресію росії, частина енергетичної інфраструктури України зазнала пошкоджень. Якщо підприємство не може провадити господарську діяльність у повному обсязі через відключення електроенергії та/або теплопостачання, оформіть наказ про простій. Скористайтеся зразком із статті
19226

Калькулятор стажу — ваш онлайн помічник

Всі експерти редакції колись працювали у кадрових службах, тож знають із власного досвіду, наскільки кропітка і важлива ваша робота. А оскільки колишніх кадровиків не буває, ми раді потішити вас онлайн сервісом, який виконає самотужки частинку вашої роботи. Калькулятор допоможе при розрахунку різних періодів трудового стажу. Просто внесіть необхідні дані.
118840

Калькулятор днів відпустки

Виникли проблеми з тим, як розрахувати кількість відпускних днів? Шукаєте розрахунок днів невикористаної відпустки при звільненні онлайн? Переймаєтесь як розрахувати кількість днів відпустки за фактично відпрацьований час та як порахувати кількість днів невикористаної відпустки? Рішення усіх питань — наш калькулятор відпусток онлайн.
521000

Словник кадровика

Словник кадровика — це збірка спеціалізованих термінів і понять, які використовуються в галузі управління персоналом і кадрового обліку. Докладніше про словник кадровика та використання абревіатур в HR-сфері — у статті.
478

Заява про відстрочку через інвалідність військовозобов’язаного

У статті знайдете зразок заяви на відстрочку від армії для особи з інвалідністю, адже його часто запитують у працівників кадрової служби та HR. Поділіться з персоналом шаблоном заяви та юридичними підказками щодо того, як її складати
33365

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді