У Державній службі з питань праці розповіли, як можна встановити підвищені розміри оплати праці працівникам у зоні активних бойових дій та на прифронтових територіях.
Система оплати праці на підприємстві у 2023 році
Так, Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15 березня 2022 року №2136-IX передбачає лише, що заробітна плата має виплачуватися на умовах, визначених трудовим договором. Про окремі доплати, надбавки, премії та інші гарантії в оплаті праці у законі не йдеться. Водночас законодавство не забороняє роботодавцям встановлювати додаткові (у порівнянні з чинним законодавством) гарантії в оплаті праці працівникам за свій рахунок.
Право встановлювати додаткові (порівняно з законодавством) трудові і соціально-побутові пільги та компенсації — в межах своїх повноважень і за рахунок власних коштів — також передбачають Кодекс законів про працю України (ст. 9-1) та Закону України «Про охорону праці» (ст. 7).
Тож встановлення підвищеного розміру заробітної плати працівникам у зоні активних і можливих бойових дій — це право роботодавця. При цьому слід пам'ятати, що конкретні розміри тарифних ставок, відрядних розцінок, посадових окладів, надбавок, доплат, премій і винагород встановлюють з урахуванням вимог 97 КЗпП. Також слід враховувати умови праці: нормальні або ж важкі, шкідливі та небезпечні.
А для окремих категорій умови підвищеної оплати праці в зоні бойових дій слід встановлювати з урахуванням спеціальних законів і підзаконних актів. Йдеться, зокрема, про:
- медиків;
- працівників державних органів;
- працівників органів місцевого самоврядування.
Також слід пам'ятати, що питання оплати праці встановлюються у колективному договорі. В іншому разі роботодавець повинен погодити ці питання з виборним органом первинної профспілки або з уповноваженим трудовим колективом.
За матеріалами Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці