В липні 2018 року посадові особи ГУ Держпраці у Харківській області перевірили суб’єкта господарювання, який за кодом економічної діяльності здійснював діяльність ресторанів, надання послуг мобільного харчування, в ході якої встановили: адміністрація підприємства порушила приписи ч.3 ст.24 КЗпП, допустила до роботи без належного оформлення трудових відносин 5 працівників, які працювали на посадах:
- кухарів
- офіціантів
- прибиральника
Як проходять перевірки з праці під час карантину
Посадова особа ГУ Держпраці у Харківській області винесла постанову про штраф у розмірі 558 450 грн.
ФОП не погодився із зазначеним рішенням та звернувся до суду з вимогою скасувати вище зазначену постанову.
ВС у складі колегії Касаційного адмінсуду від 27.10.2021 постановив залишити касаційну скаргу ФОП без задоволення, рішення Харківського окружного адмінсуду від 13.11.2018 та постанову Другого апеляційного адмінсуду від 16.04.2019 залишили без змін.
Накладання штрафів за порушення у сфері праці
ВС виходив з того, що:
- згідно положень договорів робота виконується відповідно до графіка або на робочому місці, яке вказується або погоджується стороною, яка її замовила
- договори не містять обсягів робіт
- не зазначені кінцеві матеріальні результати, в той час як основною ознакою цивільно-правових договорів є зазначення кінцевого матеріального результату
Тобто, праця за цими договорами не є юридично самостійною, а здійснюється у межах діяльності суб’єкта господарювання з систематичним виконанням трудових функцій відповідно до визначеного виду виконуваної роботи, у встановлений строк. ВС зазначив, що вказані договори містять ознаки трудового, оскільки передбачають регулярне виконання працівниками за завданням ФОП роботи за визначеним підприємцем графіком в межах режиму роботи об’єкта відвідування.
Беручи до уваги специфіку та характер роботи «Кухар», колегія суддів дійшла до висновків про те, що працівники не можуть на власний розсуд виготовляти страви, адже приготування став залежить від первинного замовлення, під час приготування страви працівники повинні дотримуватися технологічної картки. Зазначене свідчить про те, що праця за договором підряду не є юридично самостійною, а здійснюється у межах діяльності суб’єкта господарювання з систематичним виконанням трудових функцій відповідно до визначеного виду виконуваної роботи, у встановлений строк.
Таким чином, Суд дійшов висновків про необґрунтованість заявлених вимог касаційної скарги, а тому погодився із висновками суду попередніх інстанцій, що станом на час проведення перевірки суб’єкт господарювання не дотримався приписів КЗпП у відношенні 5 працівників. У даному випадку Управління Держпраці мало усі правові підстави стверджувати про наявність з боку суб’єкта господарювання порушень ч.3 ст.24 КЗпП. Постанова про накладення штрафу за абз.2 ч.2 ст.265 КЗпП у розмірі 558 450 грн є законною та не підлягає скасуванню.
Суб’єкту господарювання доведеться сплатити штраф у розмірі 558 450 грн.
За матеріалами ГУ Держпраці у Харківській області
Як без проблем скласти та вести табель обліку, особові справи; розробити та затвердити ПВТР, колективний договір, штатний розпис та усі інші кадрові процедури і документи в одному курсі
⚡ ТОП-5 консультацій ⚡
- Класифікатор професій
- Відсторонення невакцинованого працівника
- Зразок оформлення наказу за ДСТУ 4163:2020
- Звіт про квоту 2022
- Трудовий договір