За порушення трудового законодавства підприємець Харківщини сплатить штраф понад 558 тис. грн

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Кадровик-01. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Ми вже відібрали головне для вас
Верховний Суд остаточно визнав законною постанову ГУ Держпраці у Харківській області

За порушення трудового законодавства підприємець сплатить штраф 558 450 грн

В липні 2018 року посадові особи ГУ Держпраці у Харківській області перевірили суб’єкта господарювання, який за кодом економічної діяльності здійснював діяльність ресторанів, надання послуг мобільного харчування, в ході якої встановили: адміністрація підприємства порушила приписи ч.3 ст.24 КЗпП, допустила до роботи без належного оформлення трудових відносин 5 працівників, які працювали на посадах:

  • кухарів
  • офіціантів
  • прибиральника

Як проходять перевірки з праці під час карантину

Посадова особа ГУ Держпраці у Харківській області винесла постанову про штраф у розмірі 558 450 грн.

ФОП не погодився із зазначеним рішенням та звернувся до суду з вимогою скасувати вище зазначену постанову.

ВС у складі колегії Касаційного адмінсуду від 27.10.2021 постановив залишити касаційну скаргу ФОП без задоволення, рішення Харківського окружного адмінсуду від 13.11.2018 та постанову Другого апеляційного адмінсуду від 16.04.2019 залишили без змін.

Накладання штрафів за порушення у сфері праці

ВС виходив з того, що:

  • згідно положень договорів робота виконується відповідно до графіка або на робочому місці, яке вказується або погоджується стороною, яка її замовила
  • договори не містять обсягів робіт
  • не зазначені кінцеві матеріальні результати, в той час як основною ознакою цивільно-правових договорів є зазначення кінцевого матеріального результату

Тобто, праця за цими договорами не є юридично самостійною, а здійснюється у межах діяльності суб’єкта господарювання з систематичним виконанням трудових функцій відповідно до визначеного виду виконуваної роботи, у встановлений строк. ВС зазначив, що вказані договори містять ознаки трудового, оскільки передбачають регулярне виконання працівниками за завданням ФОП роботи за визначеним підприємцем графіком в межах режиму роботи об’єкта відвідування.

Беручи до уваги специфіку та характер роботи «Кухар», колегія суддів дійшла до висновків про те, що працівники не можуть на власний розсуд виготовляти страви, адже приготування став залежить від первинного замовлення, під час приготування страви працівники повинні дотримуватися технологічної картки. Зазначене свідчить про те, що праця за договором підряду не є юридично самостійною, а здійснюється у межах діяльності суб’єкта господарювання з систематичним виконанням трудових функцій відповідно до визначеного виду виконуваної роботи, у встановлений строк.

Яке порушення законодавства про працю є триваючим

Таким чином, Суд дійшов висновків про необґрунтованість заявлених вимог касаційної скарги, а тому погодився із висновками суду попередніх інстанцій, що станом на час проведення перевірки суб’єкт господарювання не дотримався приписів КЗпП у відношенні 5 працівників. У даному випадку Управління Держпраці мало усі правові підстави стверджувати про наявність з боку суб’єкта господарювання порушень ч.3 ст.24 КЗпП. Постанова про накладення штрафу за абз.2 ч.2 ст.265 КЗпП у розмірі 558 450 грн є законною та не підлягає скасуванню.

Суб’єкту господарювання доведеться сплатити штраф у розмірі 558 450 грн.

За матеріалами ГУ Держпраці у Харківській області


⚡ ТОП-5 консультацій ⚡


додаток

Головні зміни у трудовому законодавстві за І півріччя 2025 року

Статті за темою

Усі статті за темою

Аналіз судової практики у трудових спорах

У сфері трудових правовідносин судова практика відіграє важливу роль для формування стабільного правозастосування, захисту прав працівників і роботодавців, а також для тлумачення норм трудового законодавства. В умовах постійного оновлення правової бази України актуальним є ґрунтовний аналіз судової практики у трудових спорах. Яка практика розгляду судами трудових спорів — читайте у статті.
45

Калькулятор днів відпустки

Виникли проблеми з тим, як розрахувати кількість відпускних днів? Шукаєте розрахунок днів невикористаної відпустки при звільненні онлайн? Переймаєтесь як розрахувати кількість днів відпустки за фактично відпрацьований час та як порахувати кількість днів невикористаної відпустки? Рішення усіх питань — наш калькулятор відпусток онлайн.
538165

Що входить до страхового стажу?

Страховий стаж — це один із ключових факторів, який впливає на право людини на пенсійне забезпечення, соціальні виплати та інші пільги. Тому перед роботодавцями та працівниками постає низка питань щодо його врегулювання. Що входить до страхового стажу для пенсії? Як зараховується стаж та чи зараховується навчання в трудовий стаж? Відповіді на ці та інші питання про трудовий стаж для виходу на пенсію — у статті.
67748

Роль кадровика в командній роботі

Успіх будь-якої організації безпосередньо залежить від її найціннішого ресурсу — людей. Командна робота, як форма організації праці, дозволяє досягати синергії, де загальний результат значно перевищує суму індивідуальних зусиль. Проте для створення дієвої команди недостатньо просто зібрати фахівців у межах одного проєкту чи підрозділу. Саме тому досить важлива роль кадровика в командній роботі— HR-фахівця, чия місія полягає у створенні сприятливого середовища для командної взаємодії та розвитку колективу.
294

Психологія конфлікту: чому ми сваримось на роботі

Конфлікт — це зіткнення протилежних інтересів, цінностей, поглядів або потреб. Конфлікти на робочому місці виникають через взаємодію різних особистостей, посадових функцій та очікувань. У цій статті ви знайдете секрети вирішення трудових конфліктів, все про роль кадровика у врегулюванні спорів, а також кадрові політики і уникнення конфліктів у трудовому просторі.
504

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді