За порушення трудового законодавства підприємець Харківщини сплатить штраф понад 558 тис. грн

Верховний Суд остаточно визнав законною постанову ГУ Держпраці у Харківській області

За порушення трудового законодавства підприємець сплатить штраф 558 450 грн

В липні 2018 року посадові особи ГУ Держпраці у Харківській області перевірили суб’єкта господарювання, який за кодом економічної діяльності здійснював діяльність ресторанів, надання послуг мобільного харчування, в ході якої встановили: адміністрація підприємства порушила приписи ч.3 ст.24 КЗпП, допустила до роботи без належного оформлення трудових відносин 5 працівників, які працювали на посадах:

  • кухарів
  • офіціантів
  • прибиральника

Як проходять перевірки з праці під час карантину

Посадова особа ГУ Держпраці у Харківській області винесла постанову про штраф у розмірі 558 450 грн.

ФОП не погодився із зазначеним рішенням та звернувся до суду з вимогою скасувати вище зазначену постанову.

ВС у складі колегії Касаційного адмінсуду від 27.10.2021 постановив залишити касаційну скаргу ФОП без задоволення, рішення Харківського окружного адмінсуду від 13.11.2018 та постанову Другого апеляційного адмінсуду від 16.04.2019 залишили без змін.

Накладання штрафів за порушення у сфері праці

ВС виходив з того, що:

  • згідно положень договорів робота виконується відповідно до графіка або на робочому місці, яке вказується або погоджується стороною, яка її замовила
  • договори не містять обсягів робіт
  • не зазначені кінцеві матеріальні результати, в той час як основною ознакою цивільно-правових договорів є зазначення кінцевого матеріального результату

Тобто, праця за цими договорами не є юридично самостійною, а здійснюється у межах діяльності суб’єкта господарювання з систематичним виконанням трудових функцій відповідно до визначеного виду виконуваної роботи, у встановлений строк. ВС зазначив, що вказані договори містять ознаки трудового, оскільки передбачають регулярне виконання працівниками за завданням ФОП роботи за визначеним підприємцем графіком в межах режиму роботи об’єкта відвідування.

Беручи до уваги специфіку та характер роботи «Кухар», колегія суддів дійшла до висновків про те, що працівники не можуть на власний розсуд виготовляти страви, адже приготування став залежить від первинного замовлення, під час приготування страви працівники повинні дотримуватися технологічної картки. Зазначене свідчить про те, що праця за договором підряду не є юридично самостійною, а здійснюється у межах діяльності суб’єкта господарювання з систематичним виконанням трудових функцій відповідно до визначеного виду виконуваної роботи, у встановлений строк.

Яке порушення законодавства про працю є триваючим

Таким чином, Суд дійшов висновків про необґрунтованість заявлених вимог касаційної скарги, а тому погодився із висновками суду попередніх інстанцій, що станом на час проведення перевірки суб’єкт господарювання не дотримався приписів КЗпП у відношенні 5 працівників. У даному випадку Управління Держпраці мало усі правові підстави стверджувати про наявність з боку суб’єкта господарювання порушень ч.3 ст.24 КЗпП. Постанова про накладення штрафу за абз.2 ч.2 ст.265 КЗпП у розмірі 558 450 грн є законною та не підлягає скасуванню.

Суб’єкту господарювання доведеться сплатити штраф у розмірі 558 450 грн.

За матеріалами ГУ Держпраці у Харківській області


⚡ ТОП-5 консультацій ⚡


Як провести скорочення чисельності та штату

Статті за темою

Усі статті за темою

День кадровика в Україні

У наш час важко уявити будь-яке підприємство чи установу без людини, яка б підбирала кваліфікованих, здібних працівників та ще й допомагала в адаптації персоналу. Саме зі знайомства з представником кадрової служби починається трудовий шлях кожного працівника. Тому у цій статті ви знайдете все про День кадровика в Україні.
5440

Реформа системи встановлення інвалідності в дії: що потрібно знати роботодавцю

З 1 січня 2025 року в Україні набула чинності реформа системи встановлення інвалідності, яка передбачає заміну медико-соціальних експертних комісій (МСЕК) на експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, що працюватимуть при лікувальних закладах. Ліквідація МСЕК в Україні викликала низку питань, як серед працівників, так і серед роботодавців. Наші експерти підготували відповіді на найактуальніші з таких питань.
822

Калькулятор днів відпустки

Виникли проблеми з тим, як розрахувати кількість відпускних днів? Шукаєте розрахунок днів невикористаної відпустки при звільненні онлайн? Переймаєтесь як розрахувати кількість днів відпустки за фактично відпрацьований час та як порахувати кількість днів невикористаної відпустки? Рішення усіх питань — наш калькулятор відпусток онлайн.
529552

Калькулятор стажу — ваш онлайн помічник

Калькулятор трудового стажу є важливою складовою не лише для нарахування пенсії, а й для отримання різних соціальних гарантій та компенсацій. У багатьох випадках якісний та точний калькулятор стажу роботи може бути складним і потребує врахування численних нюансів, таких як перерви в роботі, відпустки або звільнення. Однак завдяки сучасним онлайн інструментам, таким як онлайн калькулятор стажу роботи, цей процес став простим і доступним для кожного. Усе про калькулятор стажу по трудовій книжці онлайн — у статті.
123565

Роль кадрової служби у забезпеченні ефективності компанії

Кадрова служба є невід’ємною частиною будь-якої організації. Від її ефективності залежить не тільки правильність оформлення документів, але й загальна продуктивність компанії. Як здійснити аналіз ефективності кадрових процесів та віднайти стратегії для підвищення їх результативності — у статті.
349

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді