Кодекс законів про працю України (ч. 2 ст. 153) та Закон України «Про охорону праці» (ч. 1 ст. 13) передбачають, що роботодавець повинен забезпечити безпечні та нешкідливі умови праці та додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці. Проте під час роботи може виникнути запитання, як ці вимоги законодавства співвідносяться з небезпекою через бойові дії. Зокрема, чи зобов'язаний роботодавець облаштувати укриття для працівників.
Чи оголошувати простій на час повітряної тривоги
Своє пояснення надали в Національній академії адвокатури України. Так, адвокат Ірина Шапошнікова пояснила, що в законодавстві безпосередньо не прописаний обов'язок роботодавця мати у власності чи користуванні сховище. І, якщо таким обов'язком роботодавець не наділений, його й не можна притягти до відповідальності через відсутність сховища для працівників.
Проте роботодавцям все одно слід потурбуватися про безпеку працівників під час повітряної тривоги:
- провести відповідний інструктаж;
- розробити внутрішні інструкції з роз'ясненням порядку дій у разі повітряної тривоги.
Так, працівників можна зобов'язати припинити роботу та пройти у найближчі сховища, сказавши попередньо, де вони розташовані.
Проте юристи наголошують: до закладів освіти висувають зовсім інші вимоги. Так, Міністерство освіти дозволяє проводити очні заняття у закладі лише за наявності споруд цивільного захисту для учнів.
При цьому для запровадження очної форми важливо розрахувати місткість укриттів: якщо у сховищі не можуть розміститись усі присутні учні, навчальний час слід поділити по змінах — так, щоб усі присутні на кожній зміні учні могли перебувати в укритті.
За матеріалами Вищої школи адвокатури НААУ