Перевірка може відбуватися лише у присутності керівника чи уповноваженої ним особи: судова практика

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Кадровик-01. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Ми вже відібрали головне для вас
Верховний Суд підтримав рішення місцевого та апеляційного судів, які задовольнили позов товариства до Держпраці

Перевірка може відбуватися лише у присутності керівника чи уповноваженої ним особи: судова практика

Відповідне рішення містить постанова Верховного суду від 29.10.2021 у справі № 824/203/19-а.

Як перевіряли роботодавців у першому півріччі — 2021: цифри від Держпраці

Верховний Суд підтримав рішення місцевого та апеляційного судів, які задовольнили позов товариства до Держпраці, визнали протиправними та скасували постанови про накладення штрафу й припис про усунення виявлених порушень.

Як проходять перевірки з праці

Підприємство вказало у позові, що всі особи, які знаходилися у приміщенні, тільки прийшли на співбесіду, про що повідомили у письмових поясненнях. Стверджувало, що всі висновки Держпраці ґрунтуються виключно на візуальному огляді приміщення, у якому проводилось інспекційне відвідування, а тому жодним чином не підтверджені належними та допустимими доказами. Держпраці порушили процедуру проведення інспекційного відвідування, оскільки проводили його у період його зупинення та за відсутності уповноваженої особи товариства.

Суди встановили, що СБУ повідомило Держпраці про підприємство, керівництво якого використовує найману робочу силу без сплати обов’язкових податків та зборів, порушує трудові права робітників та отримує незаконний прибуток від такої діяльності.

Працівники Держпраці не змогли провести інспекційне відвідування, оскільки не отримали для ознайомлення книги, регістри та документи, ведення яких передбачено законодавством про працю, про що й склали акт та направили на підприємство вимогу надати / поновити документи. Один примірник акту та вимоги перевіряючі направили на підприємство рекомендованим листом з повідомленням про вручення, а також їх отримав адвокат, як представник підприємства.

Як проходять перевірки з праці під час карантину

Суди звернули увагу, що інспекційне відвідування проводилось без присутності уповноваженої особи підприємства, адже адвокат не є такою особою. Верховний Суд зауважив, що плановий чи позаплановий захід щодо суб’єкта господарювання — юридичної особи здійснюють у присутності керівника або особи, уповноваженої керівником (ч. 11 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 № 877-V, далі — Закон № 877). В судовому засіданні представник підприємства стверджував, що адвокат не є уповноваженою особою та не був присутнім під час проведення інспекційного відвідування.

Отже, Верховний Суд погодився з висновком судів попередніх інстанцій, що інспекційне відвідування проводили без присутності уповноваженої особи підприємства, що не відповідає вимогам Закону № 877.

Олена Петровська,

експерт Експертус Кадри


⚡ ТОП-5 консультацій ⚡


Військовозобов’язані в кадрах: приймаємо, увільняємо, звільняємо правильно

Статті за темою

Усі статті за темою

Роль кадровика в командній роботі

Успіх будь-якої організації безпосередньо залежить від її найціннішого ресурсу — людей. Командна робота, як форма організації праці, дозволяє досягати синергії, де загальний результат значно перевищує суму індивідуальних зусиль. Проте для створення дієвої команди недостатньо просто зібрати фахівців у межах одного проєкту чи підрозділу. Саме тому досить важлива роль кадровика в командній роботі— HR-фахівця, чия місія полягає у створенні сприятливого середовища для командної взаємодії та розвитку колективу.
77

Психологія конфлікту: чому ми сваримось на роботі

Конфлікт — це зіткнення протилежних інтересів, цінностей, поглядів або потреб. Конфлікти на робочому місці виникають через взаємодію різних особистостей, посадових функцій та очікувань. У цій статті ви знайдете секрети вирішення трудових конфліктів, все про роль кадровика у врегулюванні спорів, а також кадрові політики і уникнення конфліктів у трудовому просторі.
179

Кадрова безпека підприємства

У сучасних умовах глобальної конкуренції та постійних змін на ринку праці, кадрова безпека підприємства набуває все більшого значення для стабільного функціонування будь-якого підприємства. Як кадровику запобігти внутрішнім загрозам та стабільно підтримувати кадрову безпеку на підприємстві — читайте у статті.
226

Калькулятор кількості кадровиків

Управління персоналом є критично важливою складовою ефективної роботи будь-якого підприємства. Відділ кадрів (HR-відділ) не лише веде документацію, а й відповідає за залучення, адаптацію, розвиток і утримання персоналу. Але яка кількість кадровиків потрібна для якісного виконання цих функцій? Допомогти в цьому може калькулятор кількості кадровиків — спеціальний інструмент для розрахунку оптимального складу HR-команди.
14929

День кадровика в Україні

У наш час важко уявити будь-яке підприємство чи установу без людини, яка б підбирала кваліфікованих, здібних працівників та ще й допомагала в адаптації персоналу. Саме зі знайомства з представником кадрової служби починається трудовий шлях кожного працівника. Тому у цій статті ви знайдете все про День кадровика в Україні.
9928

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді