Працівники можуть домогтися поновлення на роботі, якщо процедура звільнення відбулася з порушеннями
Кодекс законів про працю (ст. 40) передбачає, що роботодавець може розірвати трудовий договір (зокрема строковий до закінчення терміну) у разі змін в організації виробництва і праці, скорочення чисельності або штату. Сюди ж відносять випадки ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства.
Згідно з КЗпП, працівників потрібно персонально попередити про подальше вивільнення щонайменше за два місяці. Крім того, роботодавець має запропонувати працівникам переведення на іншу роботу. І лише якщо це неможливо (або працівник відмовився від переведення), особу звільняють.
Держпраці нагадала, що певні працівники мають переважне право залишитися на роботі під час скорочення (за умови однакової продуктивності та кваліфікації). Це:
- особи, що мають двох і більше утриманців;
- особи, в сім’ї яких немає інших працівників з самостійним заробітком;
- особи з тривалим безперервним стажем роботи на підприємстві;
- учні та студенти вищих і середніх спеціальних навчальних закладів (у разі навчання без відриву від виробництва);
- особи, яким залишилося менше трьох років до настання пенсійного віку.
У разі порушень процедури скорочення працівники мають право вимагати поновлення на займаній посаді.
За матеріалами Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці
Час від часу в компаніях можуть ініціювати проведення структурної реорганізації, внаслідок чого можуть виводити зі штатного розпису посади осіб, які перебувають у відпустках у зв’язку з вагітностю та пологами, а також у відпустках для догляду за дитиною. Скорочення «декретних» посад потребує особливої уваги кадровика.
На період воєнного стану згоду профспілки на розірвання трудового договору не отримуємо. Але видавати наказ про звільнення працівників потрібно. Скачайте собі приклад його оформлення за ДСТУ 4163:2020
Роботодавець прийняв рішення скоротити чисельність чи штат працівників. Тоді на підставі згоди профспілкового органу на скорочення маєте видати наказ про звільнення працівників. П’ять правил, яких слід дотриматись при підготовці проєкту наказу про скорочення штату та зразок документу — у статті.
У разі скорочення чисельності та штату працівників один із обов’язків роботодавця — повідомити працівників про це.
Скорочення працівників або штату — процедура, яка часто породжує низку позовів до суду. Найбільш проблемні питання: які підстави для скорочення штату працівників, хто підлягає скороченню в першу чергу, які етапи включає в себе процедура скорочення працівників, кого не можна звільнити по скороченню. Як оформити скорочення чисельності або штату працівників, щоб вберегтися від помилок та судової тяганини, роз’яснюємо у статті