Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності нагадав, у яких випадках та за яких умов надається допомога з тимчасової непрацездатності по догляду за дитиною у разі захворювання матері або іншої особи, яка фактично здійснює догляд за дитиною віком до трьох років або дитиною-інвалідом віком до 18 років.
У разі тимчасової непрацездатності матері (опікуна, іншого члена сім’ї), яка перебуває у відпустці для догляду за дитиною віком до 3 років, виховує дитину-інваліда віком до 18 років, інша працююча особа, яка доглядає за дитиною в цей час, має право компенсувати втрачений заробіток на підставі оформленого належним чином листка непрацездатності.
Так, листок непрацездатності видається працюючій особі, яка здійснює догляд за дитиною віком до 3 років, дитиною-інвалідом віком до 18 років, у випадку пологів або хвороби матері (опікуна, іншого члена сім’ї, який перебуває у відпустці для догляду за дитиною віком до 3 років, виховує дитину-інваліда віком до 18 років) на період, коли вона за медичними висновками лікаря не може здійснювати догляд за дитиною, а також у разі необхідності догляду за другою хворою дитиною (п. 3.13 Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом МОЗ України від 13.11.2001 № 455).
За таких умов листок непрацездатності видається на підставі довідки з поліклініки чи стаціонару, що засвідчує пологи або захворювання матері (опікуна, іншого члена сім’ї, який перебуває у відпустці по догляду за дитиною віком до 3 років, виховує дитину-інваліда віком до 18 років).
Частиною 5 статті 22 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV (далі — Закон № 1105) визначено, що допомога з тимчасової непрацездатності в разі захворювання матері або іншої особи, яка фактично здійснює догляд за дитиною віком до трьох років або дитиною-інвалідом віком до 18 років, надається застрахованій особі, яка здійснює догляд за дитиною, з першого дня за весь період захворювання в порядку та розмірах, встановлених Законом № 1105.
Тож допомога з тимчасової втрати працездатності по догляду за дитиною надається:
- на підставі листка непрацездатності, який видано на період догляду за дитиною;
- з першого дня за рахунок коштів ФСС з ТВП;
- за весь період хвороби, травми, пологів матері дитини (опікуна, іншої застрахованої особи), яка перебуває у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, виховує дитину-інваліда віком до 18 років.
Виплата такої допомоги застрахованим особам залежить від страхового стажу, котрий визначається статтею 24 Закону № 1105.
Окрім того, розмір допомоги обчислюється відповідно до положень Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою КМУ від 26.09.2001 № 1266.
Пам’ятайте, що допомога з тимчасової втрати працездатності по догляду за здоровою дитиною в разі захворювання матері або іншої особи, яка фактично здійснює догляд за дитиною віком до трьох років або дитиною-інвалідом віком до 18 років, не надається, якщо застрахована особа перебувала у цей час у щорічній (основній чи додатковій) відпустці, додатковій відпустці у зв’язку з навчанням або творчій відпустці (ч. 6 ст. 22 Закону № 1105).
⚡ ТОП-5 консультацій ⚡
- Класифікатор професій
- Відсторонення невакцинованого працівника
- Зразок оформлення наказу за ДСТУ 4163:2020
- Звіт про квоту 2022
- Трудовий договір