У квітні, коли набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення окремих питань виконання військового обов’язку та ведення військового обліку» від 30.03.2021 № 1357-ІХ№ 1357-ІХ (далі — Закон № 1357), ми вас попереджали, що одна із грандіозних змін, які на нас очікують, — зміна переліку спеціальностей (професій), за якими перебуватимуть на військовому обліку жінки.
Після змін, унесених Законом № 1357, жінок беруть на військовий облік військовозобов’язаних за переліком спеціальностей (професій), затвердженим не Кабміном, а Міноборони (ч.11 ст. 1 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII). І ось ми отримали Перелік від Міноборони. Він набув чинності 17.12.2021.
І що далі? Кадровиків і відповідальних за ведення військового обліку чекають справжні виклики:
- опанувати правила роботи із Переліком. Попри зовнішню стислість це оманливе відчуття. Перелік охоплює сотні спеціальностей та професій, які «заховані» у класифікаційні угруповання Класифікатора професій, або споріднені спеціальності, за якими готували фахівців навчальні заклади у різні роки. Наприклад, за професіями на облік мають стати головний бухгалтер, завідувач канцелярії, менеджери, начальник юридичного відділу. І це лише верхівка айсбергу;
- перевіряти за Переліком при прийнятті на роботу у жінок наявність військово облікових документів та відміток у них про взяття на військовий облік (ст. 24 КЗпП , п. 37 Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов’язаних, затвердженого постановою КМУ від 07.12.2016 № 921 ; далі — Порядок № 921). Приймете без військово-облікового документа, можете наразитися на штраф двічі: від Держпраці та територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі — ТЦК);
- проконтролювати, щоб встали на військовий облік жінки, які вже працюють на підприємстві, за Переліком. І тут на вас чекатиме і нерозуміння, і супротив…
Граничний вік перебування в запасі та у військовому резерві
Встати на військовий облік — обов’язок, а не право українських жінок. ТЦК ставитимуть жінок на облік за двох умов:
- Посада або спеціальність є в Переліку.
- Жінка придатна до проходження військової служби за станом здоров’я та віком. Стан здоров’я визначить військово-лікарська комісія, граничний вік перебування в запасі — 60 років.
Які б емоції не викликала у вас новина, вимоги законодавства виконувати доведеться. Розібратися самотужки що і як робити — доволі складно. Експерти вже готують для вас алгоритм дій та розгорнуті таблиці спеціальностей і професій, щоб ви змогли провести аудит та поставити на військовий облік працівниць. Слідкуйте за новинами.
сертифікований експерт з військового обліку,
експерт Експертус Кадри з військового обліку
Після навчання ви отримаєте Сертифікат державного зразка Юридичного університету Ярослава Мудрого
⚡ ТОП-5 консультацій ⚡
- Класифікатор професій
- Відсторонення невакцинованого працівника
- Зразок оформлення наказу за ДСТУ 4163:2020
- Звіт про квоту 2022
- Трудовий договір