Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» зобов'язує роботодавців під час війни так само вживати всіх можливих заходів, щоб забезпечити своєчасне одержання працівниками заробітної плати.
Чи можна через брак коштів не виплачувати зарплату під час воєнного стану
Водночас роботодавець звільняється від відповідальності за порушення строків оплати — у тому разі, коли зможе довести, що виплати не відбулися вчасно через бойові дії або інші обставини непереборної сили.
Обставини непереборної сили (форс-мажорні) — це надзвичайні та невідворотні обставини, що об’єктивно унеможливлюють виконання зобов’язань, передбачених умовами договору.
Держпраці навела перелік обставин, які входять до цієї категорії:
- природні явища, що мають стихійний характер (епідемія, ураган, торнадо, буревій, повінь, землетрус, пожежа, посуха, просідання й зсув ґрунту тощо);
- надзвичайні ситуації в громадському житті (збройний конфлікт або його серйозна загроза включаючи ворожі атаки, блокади, загальну військову мобілізацію, воєнні дії, акти тероризму, диверсії, піратство, вторгнення, революцію, заколот, повстання, масові заворушення тощо);
- заборонні дії держави (запровадження комендантської години, карантину, тривалі перерви в роботі транспорту тощо).
Водночас варто пам’ятати, що звільнення від відповідальності за несвоєчасну оплату праці не означає для роботодавця і звільнення від обов’язку виплати заробітної плати. Таким чином, строк виплати просто відтерміновується — поки підприємство не відновить свою роботу.
За матеріалами Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці