Пояснення надала керівник експертної групи «Експертус Кадри» Ольга Догадіна
Працівники суб’єктів господарювання, які здійснюють діяльність, пов’язану з обслуговуванням населення, перелік видів якої затвердив центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров’я, за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони праці, а також працівники, зайняті на важких роботах і на роботах зі шкідливими або небезпечними умовами праці, повинні проходити обов’язкові попередні (до прийняття на роботу) і періодичні медичні огляди. Періодичні медичні огляди проводять коштом роботодавця (ч. 2 ст. 45 Закону України «Про систему громадського здоров’я» від 06.09.2022 № 2573-IX; далі — Закон № 2573). Тобто Закон № 2573 передбачає, що роботодавець оплачує лише періодичні медогляди.
Чи оплачує роботодавець медогляди з 1 жовтня 2023 року
Однак ані до КЗпП, ані до Закону України «Про охорону праці» від 14.10.1992 № 2694-ХІІ (далі — Закон № 2694) зміни не вносили (щодо оплати коштом роботодавця і попередніх, і періодичних медоглядів).
Тобто, маємо колізію між Законом № 2573 та КЗпП і Законом № 2694.
Водночас МОЗ і надалі передбачає, що всі медогляди, зокрема попередні, оплачуватиме роботодавець.
Що говорить законодавство про оплату медоглядів
Експерти вже звертались до Держпраці та ФПУ, але однозначної позиції щодо цього питання вони не мають. Оскільки це нова норма законодавства, поки що відсутня й судова практика, щоб розуміти позицію суду.
Експерти надіслали запит до Мінекономіки, щоб з’ясувати їхню позицію щодо цієї проблеми. Щойно отримаємо відповідь, обов’язково підготуємо консультацію.
У наш час важко уявити будь-яке підприємство чи установу без людини, яка б підбирала кваліфікованих, здібних працівників та ще й допомагала в адаптації персоналу. Саме зі знайомства з представником кадрової служби починається трудовий шлях кожного працівника. Тому у цій статті ви знайдете все про День кадровика в Україні.
З 1 січня 2025 року в Україні набула чинності реформа системи встановлення інвалідності, яка передбачає заміну медико-соціальних експертних комісій (МСЕК) на експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, що працюватимуть при лікувальних закладах. Ліквідація МСЕК в Україні викликала низку питань, як серед працівників, так і серед роботодавців. Наші експерти підготували відповіді на найактуальніші з таких питань.
Виникли проблеми з тим, як розрахувати кількість відпускних днів? Шукаєте розрахунок днів невикористаної відпустки при звільненні онлайн? Переймаєтесь як розрахувати кількість днів відпустки за фактично відпрацьований час та як порахувати кількість днів невикористаної відпустки? Рішення усіх питань — наш калькулятор відпусток онлайн.
Калькулятор трудового стажу є важливою складовою не лише для нарахування пенсії, а й для отримання різних соціальних гарантій та компенсацій. У багатьох випадках якісний та точний калькулятор стажу роботи може бути складним і потребує врахування численних нюансів, таких як перерви в роботі, відпустки або звільнення. Однак завдяки сучасним онлайн інструментам, таким як онлайн калькулятор стажу роботи, цей процес став простим і доступним для кожного. Усе про калькулятор стажу по трудовій книжці онлайн — у статті.
Кадрова служба є невід’ємною частиною будь-якої організації. Від її ефективності залежить не тільки правильність оформлення документів, але й загальна продуктивність компанії. Як здійснити аналіз ефективності кадрових процесів та віднайти стратегії для підвищення їх результативності — у статті.