Чи видавати трудові книжки працівникам без звільнення
Законодавство передбачає, що видати працівникові трудову книжку роботодавець може:
- при звільненні (Кодекс законів про працю України, ст. 47);
- після того, як Пенсійний фонд завершить процес включення відомостей до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування (Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обліку трудової діяльності працівника в електронній формі», п. 2);
- під час воєнного стану (Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», ст. 7).
Водночас слід пам'ятати, що видача працівникові трудової книжки має відбуватися під підпис.
За матеріалами Державної служби України з питань праці
Фіксувати в трудовій книжці нагородження і заохочення зобов’язує пункт 2.2 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Мінпраці, Мін’юсту, Мінсоцзахисту від 29.07.1993 № 58 (далі — Інструкція № 58). Що і як писати — визначає підрозділ «г» розділу 2 Інструкції № 58.
Під час оформлення на роботу всі працівники зобов’язані подавати на підприємство трудову книжку (у разі наявності) або відомості про трудову діяльність з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування (витяг з електронної трудової книжки).
Коли фізична особа — підприємець починає використовувати найману працю, він автоматично стає роботодавцем. Саме з цього моменту виникає безліч запитань. Чи має ФОП заповнювати трудові книжки працівників у 2025 році? Що робити, якщо підприємець не має печатки? Чи оформлює ФОП трудову книжку особі, яка працевлаштовується вперше?
Виявили, що трудової немає? З’ясуйте в працівника, чи не видавали йому трудову книжку та не зафіксували цей факт
З часом, внаслідок значної кількості записів, до трудової книжки нові записи вносити нікуди. У такому разі трудову книжку доповнюємо вкладишем.