Примусова праця: принципи діяльності для роботодавців

Держпраці оприлюднила перелік заборонених дій

image23

🖺Мобінг: форми психологічного та економічного тиску. Пам’ятка

Принципи для недопущення використання примусової праці закріплені міжнародними правовими актами і законодавством України. Держпраці назвала такі головні засади, які мають убезпечити українців від потрапляння в пастку примусової праці:

  1. свобода трудового договору (добровільний початок роботи та можливість звільнитися з власної ініціативи);
  2. недопущення погроз насильством, переслідуванням і залякуванням (не можна вимагати від працівника виконувати роботу, загрожуючи покаранням — зокрема, йдеться про фізичне та сексуальне насильство, переслідування і залякування працівника або його близьких);
  3. неприпустимість примусу до праці за рахунок заробітної плати (не можна спекулювати питаннями оплати праці — зарплату слід видавати відповідно до вимог законодавства або колективного договору);
  4. заборона застосовувати дисциплінарні заходи як підґрунтя для продовження трудових відносин (не можна використовувати санкції, що призводять до зобов’язання працювати);
  5. заборона застосування понаднормової роботи як засобу примусу (не можна змушувати працювати в понаднормовий час понад межі, дозволені законом, погрожуючи покаранням або звільненням);
  6. свобода пересування (не можна обмежувати фізичну можливість працівника вільно пересуватися та, зокрема, залишати робочу зону, також не можна зобов'язати працівника проживати в місцях, які контролює роботодавець);
  7. неприпустимість використання підвищення кваліфікації та професійної підготовки як засобу примусу (підвищення кваліфікації, перекваліфікацію та навчання працівників слід здійснювати добровільно, це не може бути причиною додаткового відпрацювання витрат, пов’язаних з підвищенням кваліфікації чи навчанням).

Держпраці закликала роботодавців у разі сумнівів звертатися за роз'ясненнями до порталу відомства та його міжрегіональних управлінь. Так само можна знайти поради щодо того, куди повідомляти про факти примусової праці. 

За матеріалами Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці

Як провести скорочення чисельності та штату

Статті за темою

Усі статті за темою

День кадровика в Україні

У наш час важко уявити будь-яке підприємство чи установу без людини, яка б підбирала кваліфікованих, здібних працівників та ще й допомагала в адаптації персоналу. Саме зі знайомства з представником кадрової служби починається трудовий шлях кожного працівника. Тому у цій статті ви знайдете все про День кадровика в Україні.
5440

Реформа системи встановлення інвалідності в дії: що потрібно знати роботодавцю

З 1 січня 2025 року в Україні набула чинності реформа системи встановлення інвалідності, яка передбачає заміну медико-соціальних експертних комісій (МСЕК) на експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, що працюватимуть при лікувальних закладах. Ліквідація МСЕК в Україні викликала низку питань, як серед працівників, так і серед роботодавців. Наші експерти підготували відповіді на найактуальніші з таких питань.
822

Калькулятор днів відпустки

Виникли проблеми з тим, як розрахувати кількість відпускних днів? Шукаєте розрахунок днів невикористаної відпустки при звільненні онлайн? Переймаєтесь як розрахувати кількість днів відпустки за фактично відпрацьований час та як порахувати кількість днів невикористаної відпустки? Рішення усіх питань — наш калькулятор відпусток онлайн.
529552

Калькулятор стажу — ваш онлайн помічник

Калькулятор трудового стажу є важливою складовою не лише для нарахування пенсії, а й для отримання різних соціальних гарантій та компенсацій. У багатьох випадках якісний та точний калькулятор стажу роботи може бути складним і потребує врахування численних нюансів, таких як перерви в роботі, відпустки або звільнення. Однак завдяки сучасним онлайн інструментам, таким як онлайн калькулятор стажу роботи, цей процес став простим і доступним для кожного. Усе про калькулятор стажу по трудовій книжці онлайн — у статті.
123566

Роль кадрової служби у забезпеченні ефективності компанії

Кадрова служба є невід’ємною частиною будь-якої організації. Від її ефективності залежить не тільки правильність оформлення документів, але й загальна продуктивність компанії. Як здійснити аналіз ефективності кадрових процесів та віднайти стратегії для підвищення їх результативності — у статті.
349

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді