Спільний представницький орган об’єднань профспілок озвучив позицію щодо розробленого Кабміном проєкту Трудового кодексу України, який має замінити Кодекс законів про працю.
Оприлюднили новий проєкт Трудового кодексу: спроба № …
У СПО профспілок підтримали створення кодифікованого акту та зміну законодавства, проте нинішній варіант розкритикували. Насамперед наголосили на таких недоліках:
- Документ потребує доопрацювання на тристоронній основі (разом з профспілками та роботодавцями) з використанням напрацювань у раніше поданих до Верховної Ради законопроєктах.
- Проєкт компілює окремі положення проєкту Закону «Про працю», серед яких — ті, що раніше СПО критикував за невідповідність положенням і стандартам, визначеним міжнародними правовими актами та Директивами ЄС у сфері регулювання соціально-трудових відносин. Як наслідок, деякі норми законів та проєктів не кореспондуються між собою, відрізняються за змістом, термінологією та містять суперечливі й неоднозначні трактування;
- Скорочення рівня гарантій прав працівників у певних випадках.
- Скасування державного правового регулювання цілих блоків правовідносин між роботодавцями та працівниками (необґрунтоване).
- Наявність прогалин щодо регулювання цілих секторів правовідносин, які рамково регулюються нормами ЄС:
- гарантії діяльності профспілкових організацій та забезпечення їхніх прав;
- участь працівників в управлінні підприємствами;
- додаткові гарантії особам з особливими фізичними, духовними або іншими потребами;
- особливості регулювання трудових відносин відряджених працівників;
- співвідношення національного трудового законодавства з правовими системами інших країн;
- регулювання трудових відносин у цифровій та «платформенній» економіці.
У СПО профспілок зауважили також, що наразі законодавство про трудові відносини під час воєнного стану спирається на чинні положення. Заміна КЗпП Трудовим кодексом призведе до необхідності переглядати та терміново розроблювати нові положення, а це потребуватиме недоречно багато державного ресурсу.
Натомість у профспілках пропонують зосередитись на доопрацюванні законодавчої бази, а сам Трудовий кодекс запровадити вже після перемоги.
Наразі СПО об’єднань профспілок не погодив проєкт Трудового кодексу та направив попередні зауваження першому віце-прем’єр-міністру України — міністру економіки Юлії Свириденко.
Також орган вирішив звернутися по технічну допомогу в роботі над проєктом до Міжнародної організації праці, Міжнародної конфедерації профспілок і Європейської конфедерації профспілок.
За матеріалами Федерації професійних спілок України