Кого можна прийняти на стажування?

Законодавство передбачає таку можливість не лише для студентів

Кого можна прийняти на стажування? Оформлюємо практику студентів на підприємстві

Закон України «Про зайнятість населення», ст. 29, передбачає, що проходити стажування за професією чи спеціальністю на підприємствах можуть:

  • студенти вищих та учні професійно-технічних навчальних закладів, які здобули професію за освітньо-кваліфікаційним рівнем:
    • кваліфікованого робітника;
    • молодшого спеціаліста;
    • бакалавра;
    • спеціаліста;
  • офіційно зареєстровані безробітні.

Зауважте: студенти проходять стажування у вільний від навчання час, адже при цьому продовжують навчатися на наступному освітньо-кваліфікаційному рівні спеціальності. 

Що ж до безробітних, які проходять професійне навчання на виробництві, то після завершення такого навчання підприємство зобов’язується їх працевлаштувати.

З найманими працівниками договір на стажування не укладають.

Не забудьте внести до трудової книжки запис про проходження стажування!

За матеріалами Управління інспекційної діяльності у Запорізькій області Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці

Відновлення бронювання у Дії

Статті за темою

Усі статті за темою

Стажування та допуск до роботи підвищеної небезпеки

Стажування — це набуття особою практичного досвіду виконання виробничих завдань і обов’язків на робочому місці організації після теоретичної підготовки до початку самостійної роботи під безпосереднім керівництвом досвідченого фахівця.
28081

Стажування на робочому місці до оформлення трудових відносин — не правомірно

З назви статті вже зрозуміло, що проведення стажування на робочому місці до оформлення трудових відносин є порушенням чинного законодавства. Але проходження стажування законодавчо передбачено для певних категорій осіб, зокрема, студентів, безробітних, державних службовців тощо.
75618

Стажування для студентів: як оформити

Стажування студентів на підприємстві — це можливість здобути практичний досвід за майбутньою професією. Які особливості оформлення стажування, укладення договору та оплати необхідно знати кадровику й роботодавцю, роз’яснюємо у статті.
7859

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді