У Державній службі України з питань праці пояснили, які дії входять до повноважень їхніх інспекторів під час воєнного стану. Зокрема, йдеться про наступні аспекти.
Чи проводять планові перевірки з праці згідно з планом Держпраці на 2024 рік
Перевірки за заявою працівника або профспілки
Позапланові заходи державного нагляду за додержанням законодавства. Проводяться у формі інспекційних відвідувань. Перевіряють додержання вимог Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15 березня 2022 року № 2136-IX — зокрема, йдеться про законність оформлення трудових відносин та припинення трудових договорів. Відбуваються незалежно від форми власності.
Інспектори перед початком перевірки повинні надати посвідчення (направлення) та службове посвідчення, що засвідчує посадову особу. Також надають копію направлення. З документами слід ознайомити керівника підприємства.
Перевірки регулюються Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» 5 квітня 2007 року № 877-V.
Консультування
Проводиться на робочих місцях.
Роботодавцям та працівникам мають надавати інформацію стосовно дотримання законодавства та запобігання порушенням. Крім того, темою консультацій є здійснення державного ринкового нагляду та введення в обіг продукції — для суб’єктів господарювання та споживачів нехарчової продукції.
Консультування може відбуватися виключно за попередньо наданою згодою роботодавців. Усі такі всі заходи мають повідомно реєструватися (згідно з Порядком, затвердженим наказом Держслужби України з питань праці від 27.02.2023 року № 36)
Держпраці повідомила, що до них можна звертатися у разі будь-яких сумнівів щодо того, чи правомірний візит інспектор на ваше підприємство.
За матеріалами Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці