Як отримати виплати допомоги по вагітності та пологах і лікарняних евакуйованим працівникам, — настанови Держпраці

Алгоритм отримання виплат залежить, зокрема від того, чи зміг роботодавець опрацювати лікарняний листок та подати за ним заяву-розрахунок

Як отримати виплати допомоги по вагітності та пологах і лікарняних евакуйованим працівникам, — настанови Держпраці

Виплати та компенсації для внутрішньо переміщених осіб під час воєнного стану

Порядок призначення і виплати допомоги по вагітності та пологах реглементують, зокрема такі нормативно-правові акти:

  • Закон України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми»,
  • Закон України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» № 77-VIII від 28.12.2014,
  • Закон України «Про відпустки» № 505/96-ВР від 15.11.1996,
  • Постанова КМУ від 27.12.2001 р. N 1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми» тощо.

Роботодавець не виходить на зв'язок під час воєнного стану: дії працівника

Тривалість відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами обчислюється сумарно і становить 126 календарних днів (140 календарних днів – у разі народження двох і більше дітей та в разі ускладнення пологів, жінкам, віднесеним до 1-4 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, допомога виплачується за 180 календарних днів).

Порядок отримання і розмір допомоги по вагітності і пологам залежить від статусу жінки, а саме:

  • чи вона працює;
  • належить до жінок-підприємців;
  • або є незастрахованою особою.

Допомогу по вагітності та пологах зазвичай виплачують за місцем робот. У випадку, коли жінка працює на декількох роботах, вона має право на допомогу і за місцем роботи за сумісництвом.

Жінкам, які не застраховані в системі соцстрахування допомога призначається і виплачується органами соціального захисту населення за місцем проживання.

Жінки-підприємці мають право звернутися безпосередньо до територіальних органів Фонду соціального страхування України.

Однак, з 24 лютого 2022 року в Україні запроваджено воєнний стан, а війна внесла свої корективи у людське життя. Багато працівників не мають зв’язку зі своїми роботодавцями з різних причин, але держава продовжує піклуватись про свої громадян.

Трудові відносини в умовах воєнного стану за новим законом
Увага! Якщо роботодавець не зміг опрацювати лікарняний листок та подати за ним заяву-розрахунок до Фонду соціального страхування України (далі - ФСС) у зв’язку із бойовими діями за місцем їх розташування, працівник може самостійно звернутись до Фонду для отримання лікарняних і декретних допомог.

Для цього застраховані особи мають звернутись до будь-якого зручного відділення ФСС – за місцем тимчасового перебування внаслідок евакуації, за місцем реєстрації тощо.
Надання матеріального забезпечення відбувається відповідно до вимог Порядку надання матеріального забезпечення за рахунок коштів ФСС деяким категоріям застрахованих осіб, затвердженого постановою правління ФСС від 24.01.2017 № 8 (пункт 2.1).

Необхідні документи

Для призначення матеріального забезпечення застраховані особи мають мати при собі паперовий листок непрацездатності або е-лікарняний. Крім того, доцільно підготувати копії паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, реєстраційного номера облікової картки платника податків. За наявності також подаються інші документи, передбачені у Порядку.

Довідка про взяття на облік як внутрішньо переміщеної особи в такій ситуації не вимагається.

Джерело: ГУ Держпраці у Дніпропетровській області

Колего, редакція Експертус Кадри продовжує працювати для Вас в умовах війни.

Передплатіть зі знижкою 50% на пів року журнал «Кадровик-01» або експертно-правову систему «Експертус Кадри. Будьте певні, що матимете відповіді на всі робочі запитання не лише під час воєнного стану, а й після Перемоги!

Відновлюємо економіку України разом ????????

Особливості трудових договорів із сумісниками

Статті за темою

Усі статті за темою

Декретна відпустка, або Будьте обережні з термінологією

Декретна відпустка в Україні — одна із трудових гарантій, що передбачена законом. Декретна відпустка по вагітності та декретна відпустка по догляду за дитиною є часто застосовуваною на різних підприємствах, в установах та організаціях, однак на сьогодні лишається низка практичних питань щодо того як оформляється декретна відпустка найманого працівника. Скільки триває декретна відпустка? Як оплачується декретна відпустка? Чи можна продовжити декретну відпустку? Чи відрізняється декретна відпустка у військовий час?
45629

Тривалість щорічної основної відпустки після відпустки для догляду за дитиною

До кадровиків звернулась працівниця, яка щойно приступила до роботи після відпустки по догляду за дитиною, з проханням роз’яснити скільки невикористаних днів щорічної відпустки у неї залишилося до «декрету» і чому саме стільки? Щоб відповісти на ці запитання кадровик має знати, які саме періоди зараховують до стажу роботи, що дає право на отримання щорічної відпустки, та правильно розрахувати кількість днів невикористаної відпустки.
68443

Відпустка для догляду за дитиною до 6 років, важкохворою або дитиною з інвалідністю: стаж та допомога

За потреби по закінченню відпустки для догляду за дитиною до 3 років працівники вправі оформити відпустку без збереження заробітної плати для догляду за дитиною до 6 років, важкохворою або дитиною з інвалідністю. У статті ви знайдете зразок заяви та наказу на таку відпустку, а також дізнаєтеся чи зараховується цей період відпустки до стажу для надання щорічних відпусток та лікарняного, а також про те, як така відпустка впливає на розмір допомоги з тимчасової непрацездатності після повернення на роботу.
28442

Головні питання з оформлення відпустки по догляду за дитиною до 6 років

Коли дитина потребує домашньої опіки після трьох років, перед мамою, її роботодавцем та кадровиком постає безліч запитань. Як оформити відпустку по догляду за дитиною до 6 років? Які документи надати? Хто, крім мами, може піти у таку відпустку? Як оформити вихід із такої відпустки? Відповіді на ключові запитання зібрані для вас у статті
220044

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді