Конституційний суд перевірить на конституційність законодавчі норми статті 119 КЗпП

Автор
провідний експерт із трудового законодавства Експертус Кадри
Дослідять, чи не порушили права працівників, коли припинили виплачувати середній заробіток на час військової служби

Конституційний суд перевірить на конституційність законодавчі норми статті 119 КЗпПАвтор конституційної скарги оспорює норми Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин» від 01.07.2022 № 2352-ІХ (далі — Закон № 2352), які внесли зміни до частини третьої статті 119 КЗпП та скасували виплату середнього заробітку працівникам, що проходять військову службу.

На переконання автора клопотання, оспорюваний припис Закону № 2352 є неконституційним, оскільки звужує зміст та обсяг існуючих прав на нарахування і виплату середнього заробітку працівникам, яких призвали на військову службу під час дії особливого періоду.

Юрій Прокопенко, автор скарги до Конституційного суду, перебуває у трудових відносинах із Мінекономіки з 2020 року і дотепер. Згідно з наказом міністерства його увільнили від роботи з 1 березня 2022 року у зв’язку з призовом на військову службу зі збереженням за ним місця роботи, посади та середнього заробітку. Через зміни у законодавстві з 19 липня 2022 року йому припинили нараховувати та виплачувати середній заробіток.

Суди, куди Юрій Прокопенко звертався з позовом, щоб стягнути середній заробіток та скасувати наказ Мінекономіки, відмовились задовольнити позов.

Матеріали справи Конституційний суд почав розглядати 20 березня 2024 року на відкритій частині пленарного засідання. Суддя-доповідач поінформував, що суд вже розглядає низку справ стосовно того самого питання і під час їх розгляду судді одержують відповіді на запити від наукових установ, закладів вищої освіти, органів державної влади.

В подальшому суд досліджуватиме матеріали справи у закритій частині пленарного засідання.

Олена Петровська

за інформацією КСУ

Рекомендація місяця від редакції порталу «Кадровик-01»

Запрошуємо на вебінар «Перевірки Держпраці під час воєнного стану», який відбудеться 23 травня. Спікер — посадова особа Держпраці. У програмі — підстави для перевірки, як уникнути штрафів, різниця між трудовим договором і ЦПХ.

❗️Якщо хочете отримати персональну відповідь від посадової особи Держпраці, поставте запитання до 20 травня включно в чат вебінару❗️

Щоб переглянути вебінар та отримати сертифікат, реєструйтеся Система «Експертус Кадри» святкує День народження

Перевірки Держпраці під час воєнного стану

Статті за темою

Усі статті за темою

Як оформити увільнення працівника через призов по мобілізації

Фахівці Експертус Кадри роз’яснили, хто і як може призвати працівника на військову службу під час мобілізації. А також підготували для вас зразок наказу про увільнення у зв’язку з призовом по мобілізації. Наша команда продовжує працювати для вас і в умовах воєнного стану.
95445

Як оформити вихід на роботу після військової служби та демобілізації працівника

Що має зробити кадровик, щоб демобілізований або працівник, який пройшов військову службу, міг приступити до роботи? Розгляньмо кілька сценаріїв, які можуть трапитися на практиці.
74455

Осінній призов на строкову службу 2019: алгоритм для кадровика

Протягом жовтня – грудня 2019 року в Україні проходить осінній призов на строкову військову службу. Як діяти кадровику, коли працівника призвали на строкову військову службу 2019. Які законодавчі гарантії закріплені за працівником-призовником, — розкажемо у статті.
24149

Осінній призов офіцерів запасу 2018: призивають вдвічі більше, ніж планувалось

У листопаді 2018 року військовий вишкіл пройде 1000 офіцерів запасу замість планованих 500-та. Детально про те, чим зумовлено збільшення кількості призовників та кого призиватимуть, — у статті.
10063

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді