Оформлення відсутності працівника-волонтера, — настанови від Держпраці

Дізнайтеся, як волонтеру підтвердити свою діяльність, і які варіанти оформлення трудових відносин з ним

Оформлення відсутності працівника-волонтера на роботі, — настанови від Держпраці

Кодекс законів про працю України (далі — КЗпП) не містить норм, які врегульовують трудові відносини між волонтером і роботодавцем.

Зверніть увагу! На волонтерів не поширюються гарантії статті 119 КЗпП, згідно з якими за ним зберігалося б робоче місце та середній заробіток.

Як зменшити зарплату під час воєнного стану

Табелювання працівника-волонтера

Держпраці скеровує: у разі відсутності працівника-волонтера на роботі роботодавець має право табелювати його як неявку з нез’ясованих причин “НЗ” або за інших причин “І”, і відповідно не сплачувати зарплатню. А в найгіршому випадку — звільнити за прогул.

Водночас Держпраці звертає увагу роботодавців, що на час воєнного часу суд може визнати таку відсутність поважною причиною, як здійснення громадського обов’язку для збереження життя та здоров’я громадян, що потребують допомоги.

Підтвердження громадської діяльності

Роботодавцям та працівникам – волонтерам необхідно знаходити оптимальні варіанти оформлення відсутності на робочому місці. Для цього волонтеру слід повідомити роботодавця про те, що він здійснює волонтерську роботу та скільки часу цьому приділяє. За можливості надати копію договору про провадження волонтерської діяльності, посвідчення або довідки від організації, з якою він співпрацює, а роботодавець своєю чергою, зваживши обсяг роботи та трудові функції працівника, зможе знайти та оформити трудові права волонтера.

Оформлення відсутність волонтера на роботі

Якщо працівник може суміщати роботу та волонтерство, то йому можна встановити:

  • неповний робочий час

    (ст. 56 КЗпП), тобто неповний робочий день або тиждень і відповідну оплату;
  • дистанційну роботу

    (ст. 602 КЗпП), якщо від працівника важливий результат роботи, а не присутність на робочому місці;
  • гнучкий режим робочого часу

    (ст. 60 КЗпП), за яким працівник може на власний розсуд визначати графік роботи, або роботодавець визначає фіксований час (через день, через тиждень тощо). В усіх зазначених випадках потрібна заява працівника та відповідний наказ.

Якщо працівник на 100% зайнятий волонтерством і не встигає виконувати свої посадові обов’язки, доцільно оформити:

  • щорічну основну або додаткову відпустку (ст. 74 КЗпП), за бажанням працівника, з обмеженнями ст. 12 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану»;
  • відпустку без збереження заробітної плати (ст. 25, ст. 26 Закону України «Про відпустки»), за бажанням працівника, з причин карантину або воєнного стану.
Джерело: ГУ Держпраці в Одескькій області

Колего, редакція Експертус Кадри продовжує працювати для Вас в умовах війни.

Разом ми робимо внесок у відновлення економіки нашої країни. Передплатіть зі знижкою 50% журнал «Кадровик-01» або експертно-правову систему «Експертус Кадри» чи навчання на базових курсах Вищої Школи Кадровика та Вищої Школи Асистента Керівника. Будьте певні, що матимете відповіді на всі робочі запитання не лише під час воєнного стану, а й після Перемоги!

Все буде Україна!

Як провести скорочення чисельності та штату

Статті за темою

Усі статті за темою

Перехід на літній час 2025 в табелі обліку та графіках змінності

Переведення годинника на літній час передбачає додавання однієї години до поточного часу. Це зміна, яка зазвичай відбувається весною для економії енергії та кращого використання світлового дня. Про те, чи варто відображати весняне переведення годинника в табелі обліку використання робочого часу та які особливості має перехід на літній час 2025 року — читайте у статті.
2695

Індивідуальний графік роботи — встановлюємо правильно

Працівник може звернутися до роботодавця з проханням встановити йому індивідуальний графік роботи: раніше починати роботу, раніше закінчувати, зменшити час перерви. На практиці роботодавці ідуть назустріч працівникам, які аргументують таку потребу поважними причинами.
69419

Наказ про затвердження положення про облік використання робочого часу

Управління робочим часом є важливим аспектом організації праці на підприємстві. Для ефективного обліку робочого часу роботодавець повинен розробити та затвердити відповідне Положення про облік використання робочого часу, яке регулює правила обліку, реєстрації та контролю за робочим часом працівників. Як скласти наказ про затвердження положення про облік використання робочого часу — у статті.
41057

Неповний робочий час: запровадження, оплата, табелювання

Неповний робочий час — це один із видів тривалості робочого часу, передбачений законодавством. Що передбачає неповний робочий час і порядок його встановлення? Для кого встановлюється неповний робочий час? Чи можливе переведення на неповний робочий день під час війни? Як зафіксувати неповний робочий час в штатному розписі? Усе про неповний робочий час в умовах війни та перехід з неповного робочого часу на повний — у статті.
149694

Підсумований облік робочого часу

Підсумований облік робочого часу — це досить поширене явище на практиці. Проте, невизначеності в законодавстві щодо окремих його елементів викликають ряд питань. Зокрема, які характеристики має підсумований облік робочого часу і оплата праці, як закріплюється підсумований облік робочого часу в Колективному договорі, чи має свої особливості підсумований облік робочого часу для сумісників. Відповіді на ці та інші запитання щодо підсумованого обліку робочого часу читайте у статті.
42451

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді