Оформлення відсутності працівника-волонтера, — настанови від Держпраці

Дізнайтеся, як волонтеру підтвердити свою діяльність, і які варіанти оформлення трудових відносин з ним

Оформлення відсутності працівника-волонтера на роботі, — настанови від Держпраці

Кодекс законів про працю України (далі — КЗпП) не містить норм, які врегульовують трудові відносини між волонтером і роботодавцем.

Зверніть увагу! На волонтерів не поширюються гарантії статті 119 КЗпП, згідно з якими за ним зберігалося б робоче місце та середній заробіток.

Як зменшити зарплату під час воєнного стану

Табелювання працівника-волонтера

Держпраці скеровує: у разі відсутності працівника-волонтера на роботі роботодавець має право табелювати його як неявку з нез’ясованих причин “НЗ” або за інших причин “І”, і відповідно не сплачувати зарплатню. А в найгіршому випадку — звільнити за прогул.

Водночас Держпраці звертає увагу роботодавців, що на час воєнного часу суд може визнати таку відсутність поважною причиною, як здійснення громадського обов’язку для збереження життя та здоров’я громадян, що потребують допомоги.

Підтвердження громадської діяльності

Роботодавцям та працівникам – волонтерам необхідно знаходити оптимальні варіанти оформлення відсутності на робочому місці. Для цього волонтеру слід повідомити роботодавця про те, що він здійснює волонтерську роботу та скільки часу цьому приділяє. За можливості надати копію договору про провадження волонтерської діяльності, посвідчення або довідки від організації, з якою він співпрацює, а роботодавець своєю чергою, зваживши обсяг роботи та трудові функції працівника, зможе знайти та оформити трудові права волонтера.

Оформлення відсутність волонтера на роботі

Якщо працівник може суміщати роботу та волонтерство, то йому можна встановити:

  • неповний робочий час

    (ст. 56 КЗпП), тобто неповний робочий день або тиждень і відповідну оплату;
  • дистанційну роботу

    (ст. 602 КЗпП), якщо від працівника важливий результат роботи, а не присутність на робочому місці;
  • гнучкий режим робочого часу

    (ст. 60 КЗпП), за яким працівник може на власний розсуд визначати графік роботи, або роботодавець визначає фіксований час (через день, через тиждень тощо). В усіх зазначених випадках потрібна заява працівника та відповідний наказ.

Якщо працівник на 100% зайнятий волонтерством і не встигає виконувати свої посадові обов’язки, доцільно оформити:

  • щорічну основну або додаткову відпустку (ст. 74 КЗпП), за бажанням працівника, з обмеженнями ст. 12 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану»;
  • відпустку без збереження заробітної плати (ст. 25, ст. 26 Закону України «Про відпустки»), за бажанням працівника, з причин карантину або воєнного стану.
Джерело: ГУ Держпраці в Одескькій області

Колего, редакція Експертус Кадри продовжує працювати для Вас в умовах війни.

Разом ми робимо внесок у відновлення економіки нашої країни. Передплатіть зі знижкою 50% журнал «Кадровик-01» або експертно-правову систему «Експертус Кадри» чи навчання на базових курсах Вищої Школи Кадровика та Вищої Школи Асистента Керівника. Будьте певні, що матимете відповіді на всі робочі запитання не лише під час воєнного стану, а й після Перемоги!

Все буде Україна!

Особливості трудових договорів із сумісниками

Статті за темою

Усі статті за темою

Бланк табеля обліку робочого часу

Табель обліку робочого часу (бланк П-5) використовується для контролю відпрацьованих годин, відпусток, лікарняних та інших видів часу, що враховуються для розрахунку заробітної плати. У цій статті Ви знайдете відповіді на такі питання: як здійснюється облік робочого часу у військових, який вигляд має бланк табеля робочого часу, як правильно заповнити бланк табеля обліку робочого часу?
56073

Що входить до страхового стажу?

Під час війни трудове законодавство зазнає чималих змін. У результаті перед роботодавцями та працівниками постає питання: як зараховується стаж і як він впливає на нарахування пенсії?
57070

Надурочні роботи: як залучати працівників

Працівники не встигають виконати доручену роботу протягом робочого дня або зміни, і роботодавець вирішив провести надурочні роботи. У чому ж полягає надурочна робота і порядок її проведення? Кого можна долучити до таких робіт, а кого забороняє законодавство? Як здійснюється розрахунок надурочного робочого часу його облік? Відповіді на усі питання стосовно порядку застосування надурочних робіт та регулювання аспектів про надурочні роботи КЗпП — пояснюємо крок за кроком у матеріалі
28100

Прийняття на роботу неповнолітніх

Праця неповнолітніх осіб — нині актуальна тема. Працевлаштування неповнолітніх в Україні та особливості звільнення неповнолітніх з роботи хоч і регулюються законодавством, однак лишають низку питань для роботодавців. Способи працевлаштування неповнолітніх, тривалість відпустки для неповнолітніх, дозвіл на працевлаштування неповнолітніх, додаткові підстави звільнення для неповнолітніх, про все це — у статті
12311

Наказ про оголошення простою через відключення світла

Через військову агресію росії, частина енергетичної інфраструктури України зазнала пошкоджень. Якщо підприємство не може провадити господарську діяльність у повному обсязі через відключення електроенергії та/або теплопостачання, оформіть наказ про простій. Скористайтеся зразком від фахівців Цифрового видавництва Експертус.
18562

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді