Оплата праці працівників здійснюється за погодинною, відрядною або іншими системами оплати праці (ст. 97 КЗпП). Оплата може провадитися за результатами як індивідуальних, так і колективних робіт.
Як прописати у трудовому договорі форму оплати праці
Форми та системи оплати праці, норми праці, розцінки, тарифні сітки, ставки, схеми посадових окладів, умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат встановлюються підприємствами, установами, організаціями самостійно у колективному договорі з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральною та галузевими (регіональними) угодами. Якщо колдоговір на підприємстві, в установі, організації відсутній, роботодавець зобов’язаний погодити ці питання з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником), що представляє інтереси більшості працівників, а у разі його відсутності – з іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом.
Статтею 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2022» встановлено мінімальну заробітну плату, а саме:
у місячному розмірі:
- з 1 січня – 6500 гривень,
- з 1 жовтня – 6700 гривень;
у погодинному розмірі:
- з 1 січня – 39,26 гривні,
- з 1 жовтня – 40,46 гривні.
Пункт 2 постанови КМУ від 05.05.2010 р. №330 «Про визначення та застосування мінімальної заробітної плати в погодинному розмірі» (далі – Постанова № 330) регламентує випадки, коли застосовується мінімальна заробітна плата у погодинному розмірі, зокрема:
- на підприємствах незалежно від форми власності у разі встановлення у колективних договорах або за погодженням з профспілковими чи іншими органами, уповноваженими на представництво трудовим колективом, погодинної оплати праці із застосуванням відповідних нормованих завдань та обліку фактичного робочого часу;
- фізичними особами, які використовують найману працю з погодинною оплатою праці;
- в установах та організаціях, що фінансуються з бюджету, в разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про встановлення працівникам погодинної оплати праці.
Таким чином, для працівників, які працюють з місячними окладами, має дотримуватись мінімальна державна гарантія – мінімальна місячна заробітна плата, а для працівників з погодинною оплатою (годинними тарифними ставками) – мінімальна заробітна плата в погодинному розмірі.
✅ Робота кадровика у воєнний час: алгоритми+персональні консультації
Крім того, Постанова № 330 передбачає гарантії працівникам з погодинною оплатою праці, а саме:
- підвищення мінімальної заробітної плати у погодинному розмірі не є підставою для збільшення нормованих завдань, установлених на годину праці (пп. 4 п. 1 Постанови № 330);
- установлення погодинної оплати праці не є підставою для скорочення нормальної тривалості робочого часу (п. 3 Постанови № 330).