З 19 липня Держпраці відновила перевірки

За яких умов інпекція завітає до роботодавця?

З 19 липня 2022 року Держпраці має право здійснювати позапланові перевірки

За сприяння профспілок, наглядову функцію Держпраці в частині здійснення позапланових перевірок за додержанням законодавства про охорону праці та працю розблоковано.

Штрафи за трудові порушення у 2022 році

19 липня 2022 року набув чинності Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин» (від 1 липня 2022 року № 2352-IX), яким внесені зміни до КЗпП, Закону «Про оплату праці», «Про відпустки» та «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану».

Зокрема, Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин» вніс зміни до Закону «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» та доповнив його статтею 16 «Державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства про працю у період дії воєнного стану», відповідно до якої:

❖ У період дії воєнного стану Держпраці та територальні органи можуть здійснювати за заявою працівника або профспілки позапланові заходи державного нагляду (контролю) за додержанням законодавства про працю юридичними особами та фізичними особами, які використовують найману працю, в частині:
  • додержання вимог Закону «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану»;
  • з питань виявлення неоформлених трудових відносин;
  • законності припинення трудових договорів.
Калькулятор штрафів за порушення законодавства про працю
❖ Позапланові заходи державного нагляду (контролю) у період дії воєнного стану здійснюються:
  • за наявності підстав, визначених абзацами п’ятим, восьмим, дев’ятим, десятим частини першої ст. 6 Закону "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", а саме:
    • звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров’ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави;
    • доручення Прем’єр-міністра про перевірку суб’єктів господарювання у відповідній сфері у зв’язку з виявленими системними порушеннями та/або настанням події, що має значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров’я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави;
    • настання аварії, смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку або професійного захворювання, що було пов’язано з діяльністю суб’єкта господарювання;
    • звернення посадових осіб органів місцевого самоврядування про порушення суб’єктом господарювання вимог законодавства у випадках, коли право на подання такого звернення передбачено законом.
  • за зверненням Київської міської військової адміністрації або обласної військової адміністрації;
  • у зв’язку з невиконанням суб’єктом господарювання приписів про усунення порушень вимог законодавства, виданих після 1 травня 2022 року.

За матеріалами ФПУ

Як провести скорочення чисельності та штату

Статті за темою

Усі статті за темою

Підстави для інспекційного відвідування роботодавця

Підстави для перевірки дотримання роботодавцем законодавства про працю в мирний час визначені п. 5 Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженого постановою КМУ від 21.08.2019 № 823
2551

Штрафи на роботодавців у 2025 році

Законодавство України передбачає ряд штрафів для підприємців та компаній за невиконання вимог трудового законодавства, зокрема за порушення щодо працевлаштування, заробітної плати, охорони праці та інших аспектів трудових відносин. Детальніше про штрафи на роботодавців у 2025 році — у статті.
2394

Відповідальність за порушення законодавства про відпустки

Порушення законодавства про відпустки може мати серйозні наслідки для роботодавця. Інспектори праці перевіряють, чи надаються працівникам відпустки, чи є на підприємстві графік відпусток, чи виплачується компенсація за невикористану відпустку. Яку відповідальність за порушення законодавства про відпустки передбачає законодавство, читайте у статті.
29269

Відповідальність за порушення військового обліку на підприємстві

Державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації незалежно від форми власності та підпорядкування зобов’язані вести військовий облік працівників. Розглянемо, відповідальність за порушення у сфері військового обліку передбачена законодавством.
11941

Відповідальність за неведення особової картки П-2

Особова картка П-2 є документом, який містить важливу особисту інформацію про фізичну особу-працівника. Законодавством не передбачено прямих норм про відповідальність за неведення особової картки. Однак, чи є все-таки обов’язковим ведення особової картки — читайте у статті.
28729

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді