Трудовий договір з домашніми працівниками

Актуальні зміни до законодавства

Трудовий договір з домашніми працівниками

З 25 серпня 2024 року Кодекс законів про працю України доповнили новою главою ХІ-А «Праця домашніх працівників». Цю зміну регламентовано Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо регулювання праці домашніх працівників» від 25.04.2024 № 3680-IX.

Нова глава КЗпП України визначає поняття домашньої праці та домашніх працівників, закріплює правовий статус та визначає умови трудового договору для домашніх працівників. 

Моніторинг змін у законодавстві: вересень 2024 року

У статті 173-2 КЗпП України закріплено поняття:

  1. Домашній працівник — це фізична особа, яка виконує домашню працю у межах трудових відносин з роботодавцем.
  2. Домогосподарство  — це сукупність осіб, які спільно проживають в одному житловому приміщенні, забезпечують себе, ведуть спільне господарство, повністю або частково об’єднують та витрачають кошти. Такі особи можуть перебувати у родинних стосунках чи стосунках свояцтва або не перебувати у таких стосунках.  Домогосподарство може складатися з однієї особи.
  3. Роботодавець  — це фізична особа, яка є одним із членів домогосподарства та з якою домашній працівник уклав трудовий договір.

Домашньою працею вважається робота, що здійснюється особою для домогосподарства регулярно та більше 40 годин на місяць. З домашнім працівником укладається письмовий трудовий договір, який може бути строковим або безстроковим.

У договорі повинні бути зазначені: ПІБ та адреси роботодавця і домашнього працівника, місце роботи, дату початку дії трудового договору, перелік обов’язків працівника, розмір заробітної плати, порядок її виплати, графік роботи, тривалість робочого дня, вихідні дні, кількість днів оплачуваної відпустки, лікарняні виплати та інші пільги, умови проживання (якщо працівник проживає у роботодавця), визначаються підстави та порядок розірвання трудового договору.

Обов’язкова норма для допуску домашнього працівника до роботи — повідомлення ДПС України про прийняття домашнього працівника на роботу в порядку, встановленому Кабміном.

Сторони трудового договору самостійно вирішують питання щодо необхідності ведення первинної облікової документації та трудової книжки домашнього працівника.

Не допускається прийняття на роботу домашнім працівником особи, яка не досягла 16-річного віку. Усі умови проживання та роботи повинні бути детально прописані в трудовому договорі. 

Тривалість робочого часу домашніх працівників не може перевищувати 40 годин на тиждень.

Домашні працівники мають право на щорічну основну оплачувану відпустку тривалістю не менше 24 календарних днів. У разі ненормованого робочого дня, тривалість відпустки може бути збільшена.

Заробітна плата домашнього працівника не може бути меншою за встановлену законодавством мінімальну заробітну плату. Загальнообов’язкове державне соціальне страхування домашніх працівників здійснюється на засадах добровільності.

За інформацією

Південного міжрегіонального управління Держпраці

Як провести скорочення чисельності та штату

Статті за темою

Усі статті за темою

День кадровика в Україні

У наш час важко уявити будь-яке підприємство чи установу без людини, яка б підбирала кваліфікованих, здібних працівників та ще й допомагала в адаптації персоналу. Саме зі знайомства з представником кадрової служби починається трудовий шлях кожного працівника. Тому у цій статті ви знайдете все про День кадровика в Україні.
5360

Реформа системи встановлення інвалідності в дії: що потрібно знати роботодавцю

З 1 січня 2025 року в Україні набула чинності реформа системи встановлення інвалідності, яка передбачає заміну медико-соціальних експертних комісій (МСЕК) на експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, що працюватимуть при лікувальних закладах. Ліквідація МСЕК в Україні викликала низку питань, як серед працівників, так і серед роботодавців. Наші експерти підготували відповіді на найактуальніші з таких питань.
803

Калькулятор днів відпустки

Виникли проблеми з тим, як розрахувати кількість відпускних днів? Шукаєте розрахунок днів невикористаної відпустки при звільненні онлайн? Переймаєтесь як розрахувати кількість днів відпустки за фактично відпрацьований час та як порахувати кількість днів невикористаної відпустки? Рішення усіх питань — наш калькулятор відпусток онлайн.
529386

Калькулятор стажу — ваш онлайн помічник

Калькулятор трудового стажу є важливою складовою не лише для нарахування пенсії, а й для отримання різних соціальних гарантій та компенсацій. У багатьох випадках якісний та точний калькулятор стажу роботи може бути складним і потребує врахування численних нюансів, таких як перерви в роботі, відпустки або звільнення. Однак завдяки сучасним онлайн інструментам, таким як онлайн калькулятор стажу роботи, цей процес став простим і доступним для кожного. Усе про калькулятор стажу по трудовій книжці онлайн — у статті.
123494

Роль кадрової служби у забезпеченні ефективності компанії

Кадрова служба є невід’ємною частиною будь-якої організації. Від її ефективності залежить не тільки правильність оформлення документів, але й загальна продуктивність компанії. Як здійснити аналіз ефективності кадрових процесів та віднайти стратегії для підвищення їх результативності — у статті.
341

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді