Відпустка для догляду за дитиною до 3 років
27 вересня 2024 року у ВРУ зареєстрували проєкт Закону України «Про внесення змін до Кодексу законів про працю України щодо посилення заходів захисту права на працю для жінок та чоловіків, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною» № 12074 (далі — Законопроєкт № 12074).
Автори Законопроєкту № 12074 пропонують доповнити статтю 5-1 КЗпП в частині гарантій прав жінок та чоловіків, які оформили відпустку для догляду за дитиною, при народженні дитини. Працівники матимуть право після такої відпустки повернутися на ту ж саму або еквівалентну посаду на умовах, не менш сприятливих для них. А також зможуть скористатися кращими умовами роботи, на які вони мали б право в період відсутності.
Ідентичною нормою доповнять і статтю 13 КЗпП, яка регламентує зміст колективного договору.
Окрім цього, роботодавця зобов’яжуть інформувати про процеси просування по службі та внутрішні вакансії працівника, який перебуває у відпустці для догляду за дитиною. Якщо працівник ініціює просування по службі, роботодавець повинен сприяти його участі у такому процесі. Відповідні зміни планують внести до статті 179 КЗпП.
Якщо документ приймуть, Закон набере чинності з дня, наступного за днем коли його опублікують.
Ірина Матійко
За інформацією ВРУ
Завершення діловодного року — це завжди звітність, журнали з діловодства та перевірка ведення документообігу протягом року. Правила організації діловодства та архівного зберігання документів завжди викликають низку питань: які загальні правила ведення діловодства, як має бути влаштована організація діловодства на підприємстві, де знайти реєстраційні форми діловода? Наші експерти підготували відповіді на ці та інші питання про ведення діловодства на підприємстві.
Щороку до 1 грудня усі підприємства зобов’язані подавати до Територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі — ТЦК та СП) списки працівників, які підлягають приписці до призовних дільниць. Кого включати в такий список та інші вимоги до подання, — читайте у статті.
Через військову агресію росії, частина енергетичної інфраструктури України зазнала пошкоджень. Якщо підприємство не може провадити господарську діяльність у повному обсязі через відключення електроенергії та/або теплопостачання, оформіть наказ про простій. Скористайтеся зразком із статті
Роботодавець на вимогу працівника зобов’язаний вносити до трудової книжки, що зберігається у працівника, записи про прийняття на роботу, переведення та звільнення, заохочення та нагороди за успіхи в роботі (ч. 3 ст. 48 КЗпП).
Гарантовані 24 дні відпочинку на рік — не межа. Окрім щорічної основної відпустки, деяким працівникам встановлюються щорічні додаткові відпустки, зокрема — додаткова відпустка за особливий характер праці. Які працівники можуть претендувати на неї та скільки додатково відпочивати, — детально у статті.