Омбудсмен звернувся до КСУ щодо законодавства про відпустки під час воєнного стану

Уповноважений з прав людини переконаний, що закон суперечить Конституції

Омбудсмен звернувся до КСУ щодо законодавства про відпустки під час воєнного стану

Уповноважений ВРУ з прав людини звернувся до Конституційного Суду України з клопотанням визнати «Прикінцеві положення» Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (приписи другого речення абз. 2, 3 ч.1 ст. 12, абз. 2 п. 3) не відповідними Конституції України (ч. 1 ст. 8, ч. 2, 3 ст. 22, ст. 45, 64).

Відпустки без збереження зарплати у зв’язку з воєнним станом. Пам’ятка

На думку автора клопотання, роботодавець може одноосібно обмежувати надання щорічної основної відпустки 24 календарними днями, переносити на період після припинення воєнного стану невикористані дні відпустки, надавати невикористані дні відпустки, що перевищують 24 календарні дні, без збереження зарплати або відмовити працівнику у наданні невикористаних днів щорічної відпустки у період дії воєнного стану.

Омбудсмен вважає ці приписи такими, що суперечать статтям 45, 64 Конституції України. Невикористані дні щорічних відпусток не можуть надаватись за рішенням роботодавця без збереження заробітної плати, адже відповідно до статті 45 Конституції України щорічні відпустки є оплачуванні та їх тривалість визначається законами. Норми, які є предметом конституційного контролю, не обмежують, а скасовують право працівників на щорічну відпустку повної тривалості та її оплату, а також заміняють їх за рішенням роботодавця іншим видом відпустки  — відпусткою без збереження заробітної плати.

Відповідно до статті 64 Конституції України допускається обмеження прав на період воєнного стану, а не їх скасування.

Також абз. 2 п. 3 «Прикінцевих положень» розповсюджує свою дію щодо обмеження конституційних прав і свобод на період після закінчення воєнного стану та не має ознак передбачуваності та прогнозованості, а також правової визначеності універсального характеру, адже втрачає чинність для кожної людини у різний час.

На переконання Омбудсмена, строк дії обмежень, що встановлені у зв’язку з воєнним станом, повинен бути визначений і передбачений законом, а не діями суб’єкта правовідносин.

Після дослідження матеріалів справи на відкритій частині пленарного засідання Суд перейшов до закритої частини для ухвалення рішення.

За інформацією Конституційного суду України

Зміни у бронюванні

Статті за темою

Усі статті за темою

Калькулятор днів відпустки

Виникли проблеми з тим, як розрахувати кількість відпускних днів? Шукаєте розрахунок днів невикористаної відпустки при звільненні онлайн? Переймаєтесь як розрахувати кількість днів відпустки за фактично відпрацьований час та як порахувати кількість днів невикористаної відпустки? Рішення усіх питань — наш калькулятор відпусток онлайн.
516674

Словник кадровика

Словник кадровика — це збірка спеціалізованих термінів і понять, які використовуються в галузі управління персоналом і кадрового обліку. Докладніше про словник кадровика та використання абревіатур в HR-сфері — у статті.
208

Заява про відстрочку через інвалідність військовозобов’язаного

У статті знайдете зразок заяви на відстрочку від армії для особи з інвалідністю, адже його часто запитують у працівників кадрової служби та HR. Поділіться з персоналом шаблоном заяви та юридичними підказками щодо того, як її складати
27699

Заява на відстрочку у зв’язку із навчанням

У статті знайдете зразок заяви на відстрочку від мобілізації у зв’язку із навчанням, адже його часто запитують у працівників кадрової служби та HR. Поділіться з персоналом шаблоном заяви та юридичними підказками щодо того, як її складати
52870

Заява на відстрочку від мобілізації у зв’язку з утриманням трьох дітей

У статті знайдете зразок заяви на відстрочку від мобілізації у зв’язку з утриманням трьох дітей, адже його часто запитують у працівників кадрової служби та HR. Поділіться з персоналом шаблоном заяви та юридичними підказками щодо того, як її складати
35769

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді