Умови надання відпусток перевірять на конституційність

Автор
провідний експерт із трудового законодавства Експертус Кадри
Конституційний Суд дослідить окремі положення Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини 13 червня 2024 року звернувся до Конституційного Суду з конституційним поданням. Дмитро Лубінець просить перевірити на відповідність Конституції окремі положення Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-ІХ (далі — Закон № 2136), якими змінили порядок надання невикористаних днів щорічної основної відпустки на період дії, а також після припинення або скасування воєнного стану.

Автор подання зазначив, що заміна невикористаних днів щорічної відпустки та інших оплачуваних відпусток відпусткою без збереження зарплати не відповідає статті 45 Конституції, адже кожному, хто працює, гарантується право на відпочинок, зокрема на оплачувані щорічні відпустки, тривалість яких визначає закон.

Як надавати відпустки в умовах воєнного стану

Окрім того, в умовах воєнного стану можуть встановлювати окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень (ст. 64 Конституції), а не скасовувати їх. Відтак, строк дії обмежень, що встановили у зв’язку з воєнним станом, повинен бути строково визначений і передбачений законом, а не діями роботодавця. Тому Конституційний суд перевірить чи відповідають Конституції норми Закону № 2136, що регламентують порядок надання та використання відпусток.

Умови надання відпусток перевірять на конституційність Трудові відносини в умовах воєнного стану

Олена Петровська

За інформацією КСУ

Огляд змін трудового законодавства за перше півріччя 2024

Статті за темою

Усі статті за темою

Щорічна відпустка у перший рік роботи

Для тих працівників, які тільки починають трудовий шлях та й для інших новопризначених робітників нерідко актуальним є питання — перша відпустка через скільки місяців? Про нюанси отримання щорічної відпустки у перший рік роботи та про її тривалість читайте у статті.
11829

Наказ на відпустку без збереження заробітної плати

Українці користуються правом на відпустку без збереження заробітної плати не лише для відпочинку, а й для життєво важливих справ, до яких примусила війна. Щоб полегшити роботу кадровиків, ми підготували зразок наказу на відпустку без збереження заробітної плати та зразок наказу на відпуску без збереження заробітної плати на період воєнного стану
167570

Калькулятор днів відпустки

Виникли проблеми з тим, як розрахувати кількість відпускних днів? Шукаєте розрахунок днів невикористаної відпустки при звільненні онлайн? Переймаєтесь як розрахувати кількість днів відпустки за фактично відпрацьований час та як порахувати кількість днів невикористаної відпустки? Рішення усіх питань — наш калькулятор відпусток онлайн.
512134

Наперед використана відпустка: чи стягувати кошти при звільненні

Щорічна основна відпустка — право кожного працівника. Але за використаною наперед відпусткою може слідувати звільнення. Про те, коли можна йти у відпустку та які нюанси тягне за собою надання відпустки наперед, читайте у статті.
21541

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді