Умови надання відпусток перевірять на конституційність
Уповноважений Верховної Ради України з прав людини 13 червня 2024 року звернувся до Конституційного Суду з конституційним поданням. Дмитро Лубінець просить перевірити на відповідність Конституції окремі положення Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-ІХ (далі — Закон № 2136), якими змінили порядок надання невикористаних днів щорічної основної відпустки на період дії, а також після припинення або скасування воєнного стану.
Автор подання зазначив, що заміна невикористаних днів щорічної відпустки та інших оплачуваних відпусток відпусткою без збереження зарплати не відповідає статті 45 Конституції, адже кожному, хто працює, гарантується право на відпочинок, зокрема на оплачувані щорічні відпустки, тривалість яких визначає закон.
Як надавати відпустки в умовах воєнного стану
Окрім того, в умовах воєнного стану можуть встановлювати окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень (ст. 64 Конституції), а не скасовувати їх. Відтак, строк дії обмежень, що встановили у зв’язку з воєнним станом, повинен бути строково визначений і передбачений законом, а не діями роботодавця. Тому Конституційний суд перевірить чи відповідають Конституції норми Закону № 2136, що регламентують порядок надання та використання відпусток.
Трудові відносини в умовах воєнного стану
Олена Петровська
За інформацією КСУ