Особам, які перебували у полоні, надали право на відстрочку

Автор
експерт із трудового законодавства Експертус Кадри Цифрового видавництва Експертус, Київ
Зміни в законодавстві про мобілізацію

Відстрочка від призову в ТЦК

20 листопада 2024 року ВРУ ухвалила Закон України «Про внесення змін до статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію » щодо уточнення підстави для надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації жінкам та чоловікам, чиї близькі родичі (чоловік, дружина, син, донька, батько, мати або рідний (повнорідний, неповнорідний) брат чи сестра) загинули або зникли безвісти під час участі у бойових діях» (законопроєкт від 08.10.2024 № 12104).

Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 № 3543-XII (далі — Закон № 3543) доповнили нормою, що на військову службу під час мобілізації, на особливий період не призиватимуть осіб, стосовно яких встановили факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України. Таких осіб можуть призвати на військову службу за їх згодою.

В статті 23 Закону № 3543 визначення «пропали безвісти» замінили на «зникли безвісти (визнані зниклими безвісти за особливих обставин або безвісно відсутніми)». Тож на військову службу під час мобілізації, на особливий період, не призиватимуть, зокрема жінок та чоловіків, чиїх близьких родичів визнали зниклими безвісти за особливих обставин або безвісно відсутніми під час заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, а також заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України під час дії воєнного стану.

Статус особи, що зникла безвісти за особливих обставин, який встановлюють відповідно до Закону України «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин» від 12.07.2018 № 2505-VIII та статус особи, яку рішенням суду визнали безвісно відсутньою, є різними. Щоб підтвердити статус особи, що зникла безвісти за особливих обставин, рішення суду не потрібно. Особа набуває такого статусу з моменту, коли відомості про неї внесли до Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин.

Водночас, ВРУ ухвалила Закон України «Про внесення змін до статті 26 Закону України «Про військовий обов’язок та військову службу» щодо відновлення права військовослужбовців на звільнення з військової служби під час дії воєнного стану з причин загибелі або зникнення безвісти їх неповнорідних брата чи сестри» (законопроєкт від 28.08.2024 № 11531).

Військовослужбовцям повернули право звільнитися з військової служби, зокрема, якщо під час дії воєнного стану:

- їхні неповнорідні брат чи сестра загинули або пропали безвісти під час безпосередньої участі у антитерористичній операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, а також заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України під час дії воєнного стану;

- неповнорідним брату чи сестрі посмертно присвоїли звання Герой України за громадянську мужність, патріотизм, героїчне відстоювання конституційних засад демократії, прав і свобод людини, самовіддане служіння Українському народові, виявлені під час Революції Гідності (листопад 2013 — лютий 2014 років).

Людмила Герега

Як провести скорочення чисельності та штату

Статті за темою

Усі статті за темою

Робота під час повітряної тривоги

Праця під час повітряної тривоги — новий виклик воєнного стану як для працівників, так і для роботодавців. Цей досвід потребує адаптації, гнучкості та розуміння нових реалій. Яка оплата праці під час повітряної тривоги? Як діяти, якщо звучить сигнал повітряна тривога до початку робочого часу? Чи законною є вимога роботодавця працювати під час повітряної тривоги? Відповіді — у статті.
4331

Трудові відносини в умовах воєнного стану

Продовження воєнного стану залишає свій відбиток на всі сфери суспільного життя, у тому числі і на трудові відносини. Законодавство про працю передбачає обмеження, пов’язані з дією воєнного стану. Стаття допоможе розібратися з тим як приймати на роботу під час воєнного стану, як перевести працівника на іншу роботу та що передбачає зміна істотних умов праці під час воєнного стану.
6403

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді