Викладачів державних вишів через зменшення кількості студентів не скорочуватимуть

Зміни, внесені до Закону «Про вищу освіту», мають нівелювати пряму залежність між кількістю науково-педагогічних працівників ВНЗ від чисельності здобувачів вищої освіти у виші. Це давня і відома проблема, але відтепер є надія на її розв’язання

Зміни, внесені  до Закону «Про вищу освіту», мають нівелювати пряму залежність між кількістю науково-педагогічних працівників ВНЗ від чисельності здобувачів вищої освіти у виші. Це давня і відома проблема, але відтепер є надія на її розв’язання.

Про що йдеться?

Декларативну норму про те, що вищі навчальні заклади мають право формувати та затверджувати власний штатний розпис відповідно до законодавства (п. 5 ч. 2 ст. 32 Закону «Про вищу освіту» від 01.07.2014 № 1556-VII), доповнено: «При зменшенні чисельності осіб, які навчаються за кожною освітньою програмою, у межах 20 відсотків чисельності, визначеної на початок навчання за цією програмою, штатна чисельність науково-педагогічних працівників не скорочується» (згідно із Законом № 1017-VIII від 18.02.2016, нова норма діє з 13 березня 2016 р.).

Із чим пов’язані зміни?

За чинною нормативно-правовою базою  кількість штатних посад науково-педагогічного складу ВНЗ державної форми власності напряму залежить від чисельності здобувачів вищої освіти у виші.

Питання визначення нормативів чисельності осіб, які навчаються, на одну посаду науково-педагогічного працівника у ВНЗ державної форми власності, врегульовані постановою КМУ від 17.08.2002 № 1134 «Про затвердження нормативів чисельності студентів (курсантів), аспірантів (ад'юнктів), докторантів, здобувачів наукового ступеня кандидата наук, слухачів, інтернів, клінічних ординаторів на одну штатну посаду науково-педагогічного працівника у вищих навчальних закладах III і IV рівня акредитації та вищих навчальних закладах післядипломної освіти державної форми власності» (далі — Постанова № 1134). 

Штатна чисельність науково-педагогічних працівників ВНЗ III і IV рівня акредитації та ВНЗ післядипломної освіти державної форми власності, визначена згідно із затвердженими цією постановою нормативами, є граничною (п. 3 постанови). Власникам ВНЗ III і IV рівня акредитації та ВНЗ післядипломної освіти  комунальної і приватної форми власності рекомендовано під час встановлення штатної чисельності науково-педагогічних працівників застосовувати нормативи, затверджені пунктом 1 та підпунктами “а” і “б” пункту 2 цієї постанови (п. 5 постанови).

Безумовно, визначення таких нормативів в ідеальному варіанті виглядає логічним і обгрунтованим. Так, не вважатиметься нормальною ситуація, за якої, наприклад, навчання 10 студентів за рахунок державного бюджету провадитимуть  30 науково-педагогічних працівників.

Утім, безумовне дотримання вимог Постанови № 1134 призводить до такого стану речей, коли відрахування студентів, які не бажають набувати належного рівня знань та показують низькі, а то й незадовільні результати, автоматично зумовлює скорочення штатних посад  викладачів, та, як наслідок, — їх наступне звільнення. Оскільки залишитися без засобів існування педагоги, звісно, не хочуть, то з огляду на можливе скорочення змушені виставляти позитивні оцінки недбалим студентам, які або не бажають, або неспроможні отримати необхідний рівень знань.

У підсумку маємо, що маємо: дипломованих фахівців, які вважають за щастя влаштуватися «менеджерами із продажів» у крамнички, що продають гаджети для мобільних. Адже непридатність до роботи за фахом виявляється у перші хвилини співбесіди з потенційним роботодавцем.

Зміни до Закону про вищу освіту – вчасні і потрібні. Тож, сподіваємося на дієвість їх реалізації.

Підготували експерти Експертус Кадри


⚡ ТОП-5 консультацій ⚡


Особливості трудових договорів із сумісниками

Статті за темою

Усі статті за темою

Калькулятор кількості кадровиків

Якщо ваше підприємство належить до тих, що стрімко розвиваються, ви плануєте створювати нові підрозділи, філіали, добирати нових працівників, варто знати: це — додатковий оберемок кадрових справ. В нагоді стане зручний сервіс — «Калькулятор кількості кадровиків». Він зекономить ваш час на розрахунках і дасть змогу ліпше підготуватися до розмови з керівником про нагальну потребу прийняти на роботу ще одного працівника відділу кадрів.
10867

Причетність кадровика до проведення атестації робочих місць за умовами праці

Атестація робочих місць за умовами праці: для чого проводиться, чи забезпечує кадрова служба підприємства її проведення та чи можна відтермінувати в умовах воєнного стану. На ці запитання знайдете відповіді у статті.
5093

Формування кадрового резерву на підприємстві

Як правильно сформувати кадровий резерв, а потім ефективно працювати з резервістами? Покроковий алгоритм допоможе вирішити ці завдання, а також сприятиме покращенню процесу відбору персоналу при переведенні на інші посади, навчанні працівників новим професіям, методам праці, технологіям.
19637

Мотивація працівників у 2020 році

Мотивація працівників в сучасних умовах — одне із найважливіших завдань HR-менеджерів та кадровиків. Для того щоб правильно мотивувати до роботи підлеглих, керівник має насамперед добре розуміти людську природу. Пропонуємо вам 12 ідей, які допоможуть надихнути персонал на плідну роботу у 2020 році. Не відкладайте на потім, адже рік вже розпочався.
14032

«А що, якби ваша професія зникла?», або 5 нестандартних запитань для співбесіди

Стандартними анкетами не обійтися, щоб зрозуміти, що рухає людиною. Але вдало підібрані та вчасно поставлені неочікувані запитання допоможуть побачити кандидата з потрібного ракурсу. Нестандартні запитання не передбачають правильних чи неправильних відповідей, а дають кандидату можливість розкритися. Приклади таких запитань з коментарями психологів та фахівців з оцінки персоналу — у статті.
1538

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді