Як визначити робочий час, педагогічне навантаження та оплатити працю працівників закладів дошкільної освіти
Яка тривалість робочого часу вчителя
Із 1 січня 2025 року діє Закон України «Про дошкільну освіту» від 06.07.2024 № 3788-IX (далі ― Закон № 3788). Він запровадив поняття «робочий час» для педпрацівників закладів дошкільної освіти (далі ― ЗДО), врегулював основні питання робочого часу, встановив скорочену тривалість робочого часу на одну тарифну ставку та виокремив обсяг педагогічного навантаження педпрацівника, коли він безпосередньо здійснює освітній процес з вихованцями. Закон № 3788 також визначив, що педнавантаження є складовою частиною робочого часу. Час щоденної роботи встановлюють залежно від режиму роботи ЗДО та правил внутрішнього трудового розпорядку.
Наразі ще не розробили нормативно-правові акти, які б регулювали трудові відносини працівників, їх оплату праці, наповнюваність груп, штатні нормативи відповідно до нового Закону. МОН у листі від 08.01.2025 № 1/416-25 наголошує, що допоки КМУ та міністерства не приведуть у відповідність до Закону № 3788 нормативно-правові акти ― залишаються чинними документи, які розробили згідно з законодавством, що діяло раніше.
Працю педпрацівникам ЗДО оплачують за встановлену кількість годин педагогічної роботи на ставку (посадовий оклад) на тиждень. При цьому, враховують обсяг педагогічного навантаження, кваліфікаційні категорії (педагогічні звання), тарифні розряди, підвищення, надбавки та доплати.
Відповідно до нових норм Закону № 3788 внесуть зміни до Типових штатних нормативів закладів дошкільної освіти, затверджених наказом МОН від 04.11.2010 № 1055. Наразі слід керуватись розрахунком кількості штатних одиниць згідно з листом МОН та ЦК Профспілки працівників освіти і науки України «Про застосування Типових штатних нормативів дошкільних навчальних закладів» від 18.02.2011 № 1/9-114, № 02-8/100. Окрім того, МОН зазначив, які саме нормативно-правові акти застосовувати щодо оплати праці педагогічних працівників ЗДО.
Звернули увагу, що засновники державних і комунальних ЗДО мають право своїми рішеннями збільшувати розміри посадових окладів, доплат, надбавок та інших грошових винагород, порівняно з тими, що визначені КМУ. Також вони мають право встановлювати для працівників додаткові винагороди та допомоги, крім тих, що передбачає Закон № 3788 та інші нормативно-правові акти у сфері освіти.
За інформацією МОН