Депутати планують встановити норматив для працевлаштування ветеранів війни

Автор
експерт з трудового законодавства Експертус Кадри
Це сприятиме післявоєнній адаптації ветеранів війни та забезпечить їх право на працю

Трудові гарантії учасників бойових дій

У ВРУ зареєстрували проєкт Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо реалізації права на працю ветеранів війни» від 10.01.2025 № 12398 (далі — Законопроєкт № 12398).

Законопроєкт № 12398 розробили, щоб:

  • посилити співпрацю бізнесу та держави, щоб працевлаштувати ветеранів війни;
  • сприяти, аби створювались робочі місця, гарантовані саме ветеранам;
  • розширити перелік сфер їх залученості;
  • зруйнувати стереотип про вичерпний перелік посад, на які готові наймати колишніх військових;
  • сприяти інтеграції ветеранів війни до усіх сфер економічної діяльності країни.

Для цього планують встановити норматив для працевлаштування ветеранів війни для підприємств, установ, організацій, фізичних осіб, які використовують найману працю (далі —  роботодавці) у кількості однієї особи, якщо працюють від 8 до 25 осіб та 4% робочих місць для роботодавців з чисельністю 25 і більше штатних працівників облікового складу.

Роботодавців зобов’яжуть виділяти та створювати робочі місця, щоб працевлаштувати ветеранів війни, зокрема спеціальні робочі місця, і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, що встановлені законодавством. Роботодавці надаватимуть державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування ветеранів війни, у порядку, що встановить КМУ.

Тож пропонують внести зміни до:

  • Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 № 3551-XII. Його доповнять розділом III-2. Працевлаштування ветеранів війни;
  • Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» від 21.03.1991 № 875-XII. Внесуть зміни до статей 17, 18 та 19.

За інформацією ВРУ

Головні зміни у трудовому законодавстві за 2024 рік

Статті за темою

Усі статті за темою

Робота під час повітряної тривоги

Праця під час повітряної тривоги — новий виклик воєнного стану як для працівників, так і для роботодавців. Цей досвід потребує адаптації, гнучкості та розуміння нових реалій. Яка оплата праці під час повітряної тривоги? Як діяти, якщо звучить сигнал повітряна тривога до початку робочого часу? Чи законною є вимога роботодавця працювати під час повітряної тривоги? Відповіді — у статті.
2500

Трудові відносини в умовах воєнного стану

Продовження воєнного стану залишає свій відбиток на всі сфери суспільного життя, у тому числі і на трудові відносини. Законодавство про працю передбачає обмеження, пов’язані з дією воєнного стану. Стаття допоможе розібратися з тим як приймати на роботу під час воєнного стану, як перевести працівника на іншу роботу та що передбачає зміна істотних умов праці під час воєнного стану.
5356

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді