Виклик до ТЦК і СП: як оформити повідомлення працівнику

Стаття-подарунок від системи «Експертус Кадри» 
Автор
порталу «Кадровик-01»
В умовах воєнного стану в Україні питання мобілізації та взаємодії з Територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП) набувають особливої актуальності. Для роботодавців це означає необхідність чіткого розуміння своїх обов’язків щодо оповіщення працівників про виклик до ТЦК. Невиконання цих вимог може призвести до серйозних юридичних наслідків. Як оповістити працівника про виклик до ТЦК — у статті

Юридичні аспекти оповіщення

Основними нормативно-правовими актами, що регулюють ці питання, є Закони України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та «Про військовий обов’язок і військову службу», а також Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затверджений Кабінетом Міністрів України.

Державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації (далі — підприємства) на вимогу територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (далі — ТЦК), органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів:

  • оповіщають призовників, військовозобов’язаних та резервістів про їх виклик;
  • забезпечують їх своєчасне прибуття.

Підстави — частина перша статті 38 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII, пункт 34 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженого постановою КМУ від 30.12.2022 № 1487 (далі — Порядок).

Виклик до ТЦК: порядок оформлення на підприємстві

Коли Територіальний центр комплектування (ТЦК), СБУ чи розвідувальні органи викликають ваших працівників, роботодавець має діяти за чітким алгоритмом. Цей процес визначений у пункті 47 Порядку організації та ведення військового обліку. Ось як це зробити крок за кроком:

1. Зареєструйте розпорядження від ТЦК

Отримавши розпорядження про виклик працівників (форма якого є в Додатку 13 до Порядку), негайно зареєструйте його у Журналі реєстрації вхідних документів вашого підприємства. Це важливо, особливо якщо документ надійшов із запізненням. Якщо отримали його наприкінці робочого дня, обов’язково зазначте точний час отримання. Це допоможе уникнути претензій під час перевірок щодо несвоєчасного видання наказу.

2. Видайте наказ про оповіщення

Того ж дня, коли отримали розпорядження, підготуйте проєкт наказу про оповіщення працівників. Передайте його на підпис керівнику підприємства.

Наказ про оповіщення працівників щодо їх виклику до ТЦК

СКАЧАТИ

Важливо!

Навіть якщо на підприємстві є відповідальний за військовий облік, роботодавець все одно зобов’язаний видати такий наказ. Це підтверджує лист Міноборони від 03.03.2017 № 116/9/4/2170.

3. Ознайомте працівників з наказом та вручіть повістки

Якщо разом з розпорядженням надійшли повістки, вручіть їх працівникам одночасно з ознайомленням з наказом. Якщо працівник відмовляється підписати наказ або отримати повістку, зачитайте йому наказ у присутності свідків та складіть акт про відмову. Це ж стосується й відмови отримати повістку. Зафіксуйте цю відмову в тому ж або окремому акті, попросіть свідків підписати його.

4. Надішліть копії документів до ТЦК

Протягом трьох днів з дня, наступного за днем отримання розпорядження, надішліть копію наказу про оповіщення до органу, який видав розпорядження (ТЦК, СБУ тощо). Додайте до листа документи, що підтверджують причини відсутності працівників на роботі, якщо вони не змогли підписати наказ (наприклад, копії наказів про відпустку/відрядження, витяги з е-лікарняних).

5. Контролюйте результати оповіщення та явку

Керівник підприємства контролює результати оповіщення під час підписання супровідного листа до ТЦК. Він бачить кількість оповіщених, тих, чиї підписи отримати не вдалося, та підтверджуючі документи.

Виклик до ТЦК і СП: як оформити повідомлення працівнику

СКАЧАТИ

Контроль явки працівників відбувається при підписанні:

  • наказів про їх повернення на роботу після виклику;
  • листів щодо неявки працівників за викликом.

Форма контролю може варіюватися від доповідних записок до використання спеціалізованих сервісів для управління проєктами, особливо якщо на підприємстві багато військовозобов’язаних.

Оповіщення відсутніх працівників (дистанційна робота, відпустка, хвороба)

Якщо працівник відсутній на роботі, спробуйте з’ясувати, чи зможете отримати його підпис до дати явки.

Якщо підпис отримати неможливо: не зволікайте й оповістіть працівника рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення. Надсилайте його на адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання працівника, вказану у списках військового обліку.

Важливо!

Ваше головне завдання — оповістити працівника. Те, що він хворий чи у відрядженні, не звільняє вас від цього обов’язку. Це вже відповідальність працівника — повідомити ТЦК про причини своєї неявки у триденний строк.

Якщо ви відправили повістку поштою, але підпису працівника не буде, надішліть до ТЦК:

  • копію опису вкладення;
  • копію квитанції поштового оператора;
  • копію бланка рекомендованого повідомлення про вручення (з підписом працівника або відмітками про відмову/відсутність, якщо отримаєте його вчасно).

Відповідальність

  • Для роботодавця: неоповіщення працівників про виклик до ТЦК загрожує адміністративною відповідальністю за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію.
  • Для працівника: неявка працівника до ТЦК без поважних причин є порушенням правил військового обліку. Це може призвести до адміністративної відповідальності (штраф від 1000 до 1500 неоподатковуваних мінімумів) — ст. 210 КУпАП. У разі ухилення, працівника можуть примусово доставити органи Національної поліції за зверненням ТЦК.

В умовах воєнного стану в Україні, коли мобілізація є ключовим елементом оборони, взаємодія підприємств з Територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки стає надзвичайно важливою. Роботодавці мають чітко розуміти свої зобов’язання щодо оповіщення працівників про виклики до ТЦК, адже ігнорування цих вимог може призвести до серйозних юридичних наслідків.

Щорічні додаткові відпустки за шкідливі умови та за особливий характер: кому, скільки та як надавати

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді