Що потрібно знати публічним службовцям про суміщення та сумісництво

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Кадровик-01. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Ми вже відібрали головне для вас
Автор
експерт з трудового законодавства Експертус Кадри
НАЗК нагадало, як дотримувати антикорупційного законодавства

Щоб запобігти конфлікту інтересів та забезпечити прозорість у діяльності осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування Закон України «Про запобігання корупції» від 14.10.2014 № 1700-VII (далі Закон № 1700) обмежує публічних службовців займатись іншими видами оплачуваної діяльності.

Публічним службовцям заборонено:

  • займатись підприємницькою чи іншою оплачуваною діяльністю;
  • входити до складу правління, інших виконавчих чи контрольних органів, наглядової ради підприємства або організації, що має на меті одержувати прибуток.

Якщо особу вперше чи після перерви обирають / призначають на посади, пов’язані з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, вона зобов’язана не пізніше 15 робочих днів після цього припинити підприємницьку діяльність та повноваження у складі правління, інших виконавчих чи контрольних органів, наглядової ради підприємства або організації.

Правопорушення, пов’язані з корупцією, можуть призвести до дисциплінарної чи адміністративної відповідальності.

Якщо посадовець входить до складу правління, інших виконавчих чи контрольних органів, наглядової ради підприємства або організації, що має на меті одержувати прибуток, це є правопорушенням незалежно від того, чи він отримує / не отримує оплату за те, що перебуває у його складі.

Публічний службовець, який входить до складу засновників / учасників господарського товариства, не підпадає під дію обмеження, якщо дотримує вимог статті 36 Закону № 1700. Він зобов’язаний протягом 60 днів після того, як його призначили / обрали на посаду, передати в управління іншій особі належні йому підприємства та корпоративні права.

НАЗК зазначає, що факт реєстрації публічного службовця фізичною особою-підприємцем, адвокатом, приватним виконавцем, іншою особою, що надає публічні послуги, не свідчить про те, що він фактично здійснює цю діяльність та, відповідно, вчиняє адмінправопорушення за статтею 172-4 КУпАП.

Обмеження не поширюються на депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад крім тих, які здійснюють свої повноваження у відповідній раді на постійній основі, присяжних, помічників-консультантів народних депутатів України, працівників секретаріатів Голови ВРУ, Першого заступника та заступника Голови ВРУ, працівників секретаріатів депутатських фракцій, депутатських груп у ВРУ, працівників патронатних служб у держорганах та деяких інших публічних службовців.

Як застосовувати зазначені обмеження, НАЗК роз’яснює у розділах 9 та 10 Методичних рекомендацій щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, дотримання обмежень щодо запобігання корупції.

За інформацією НАЗК

Робочий час: облік, обмеження та практичні кейси

Статті за темою

Усі статті за темою

Зразок наказу про суміщення посад

Доручити працівникові додаткову роботу на умовах суміщення посад роботодавець може або за погодженням з працівником, або, прийнявши одностороннє рішення про це — у порядку зміни істотних умов праці відповідно до вимог КЗпП. Зразок наказу про суміщення посад 2024 — у статті.
159705

Суміщення професій та посад

На підприємстві працівник може виконувати, крім основних обов’язків, ще й додаткову роботу. Така діяльність у трудовому законодавстві називається «суміщення професій (посад)». У чому полягає суміщення професій і посад, скільки посад можна суміщувати одночасно та чи передбачена законодавством доплата за суміщення посад, — дізнаєтесь у статті.
102895

Зразок заяви працівника на суміщення посад

Суміщення посад може запроваджуватися як за згодою з працівником, так і за одностороннім рішенням роботодавця. Продемонструймо на прикладі, як написати заяву на суміщення посад за ДСТУ 4163:2020
59508

Сумісництво та суміщення: принципова різниця, яку необхідно врахувати

Сумісництво і суміщення професій і посад є досить проблемним питанням для працівників кадрових служб. Нерідко сумісництво та суміщення в трудовому праві плутають або, ще гірше, ототожнюють їх. У статті ви знайдете все про сумісництво і суміщення, порівняльна характеристика яких є дуже важливою. Отже, сумісництво і суміщення: в чому різниця?
103364

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді