Як ПФУ виплачує допомогу по тимчасовій непрацездатності
Підпишіться на Telegram-канал Кадровик-01. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води
Роботодавець, у разі страхового випадку, зобов’язаний здійснювати застрахованим особам відповідний вид страхових виплат, а застрахована особа має право його отримувати (п. 1 ч. 2 ст. 8 та п. 2 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV; далі — Закон № 1105).
ПФУ зазначає, якщо під час перебування у щорічній основній чи додатковій відпустці настала тимчасова непрацездатність, допомога надається у порядку та розмірах, що встановив Закон № 1105.
Допомогу по тимчасовій непрацездатності надають застрахованій особі у формі страхових виплат, які повністю або частково компенсують втрату зарплати / доходу, якщо тимчасова непрацездатність настала внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві. ПФУ виплачує допомогу застрахованим особам з шостого дня непрацездатності за весь період, доки не відновиться працездатність особи або їй встановлять інвалідність, зокрема встановлять іншу групу, підтвердять раніше встановлену групу інвалідності. Виплата допомоги не залежить від того, чи особа звільнилась, припинила підприємницьку або іншу діяльність застрахованої особи в період втрати працездатності.
У разі тимчасової непрацездатності щорічну відпустку переносять на інший період або продовжують (ст. 11 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР).
ПФУ наголошує, що коли переносять частину щорічної відпустки, під час якої застрахована особа була тимчасово непрацездатна, проводять сторнування сум оплачених раніше днів відпустки. При цьому допомога по тимчасовій непрацездатності за рахунок ПФУ виплачується з шостого дня непрацездатності, доки не відновиться працездатність або особі встановлять інвалідність (листі від 18.03.2025 № 2800-030401-8/18172)