Індивідуальну програму реабілітації особи з інвалідністю планують формувати по-новому

Автор
експерт із трудового законодавства Експертус Кадри Цифрового видавництва Експертус, Київ
МОЗ розробило новий механізм формування ІПР за результатами комплексної оцінки обмежень життєдіяльності особи

Трудові відносини з особами з інвалідністю

СПО об’єднань профспілок України розмістив на своєму сайті проєкт постанови КМУ «Про затвердження Положення про індивідуальну програму реабілітації особи з інвалідністю» (далі Проєкт). Розробник документу МОЗ.

МОЗ пропонує формувати індивідуальну програму реабілітації особи з інвалідністю (далі ІПР) на основі комплексної оцінки обмежень її життєдіяльності, а також визначає порядок реалізації ІПР та фінансування заходів, що гарантує держава.

Проєкт передбачає, що ІПР міститиме індивідуальний перелік компенсаторів обмежень життєдіяльності особи, які мають забезпечити її життєдіяльність у звичний для неї спосіб. ІПР складатиметься з частин, що відображатимуть результати комплексної оцінки обмежень життєдіяльності особи у сферах: охорони здоров’я, соціальній, освітній, зайнятості, фізичній культурі та спорту. Кожна з частин ІПР має містити індивідуальний перелік компенсаторів у відповідній сфері.

Медичну частину ІПР складатимуть за результатами оцінювання повсякденного функціонування особи (далі ОПФО) відповідно до Порядку проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого постановою КМУ від 15.11.2024 № 1338. Експертна команда з ОПФО в електронному вигляді формуватиме рекомендації, які є частиною ІПР за формою, що затверджує МОЗ. Наразі, форма ІПР та порядок її складання визначені наказом МОЗ від 08.10.2007 № 623.

Оцінювання повсякденного функціонування особи

Частина ІПР в сфері зайнятості враховуватиме результати ОПФО та міститиме:

  • потреби в облаштування робочого місця, рекомендовані умови праці та характер роботи;
  • обмеження та протипоказання до трудової діяльності, що можуть негативно вплинути на стан здоров’я особи;
  • потреби в професійній та трудовій реабілітації, що формуватимуть за результатами оцінки в сфері зайнятості.

Кожну частину ІПР розроблятимуть за участю особи з інвалідністю та погоджуватимуть з нею. Термін чинності ІПР визначатиметься тривалістю інвалідності, що встановлять. Роботодавці мають обов’язково дотримувати умови, що визначатиме ІПР. Реалізація та фінансування заходів, що передбачає ІПР може здійснюватися в рамках послуг, що гарантує держава за рахунок коштів держбюджету, загальнообов’язкового державного соціального страхування, коштів роботодавців та інших джерел.

Проєкт також внесе зміни до Положення про індивідуальну програму реабілітації особи з інвалідністю, яке затверджене постановою КМУ від 23.05.2007 № 757. Його планують змінити на Положення про індивідуальну програму реабілітації дитини з інвалідністю.

Нагадаємо, що наразі роботодавці можуть отримати компенсацію, якщо працевлаштують особу з інвалідністю І чи ІІ групи та облаштують її робоче місце згідно з рекомендаціями ІПР.

За інформацією СПО об’єднань профспілок України

Робочий час: облік, обмеження та практичні кейси

Статті за темою

Усі статті за темою

Праця осіб з інвалідністю: які пільги та гарантії передбачені

Особа з інвалідністю — особа зі стійким розладом функцій організму, що при взаємодії із зовнішнім середовищем може призводити до обмеження її життєдіяльності, внаслідок чого держава зобов’язана створити умови для реалізації нею прав нарівні з іншими громадянами та забезпечити її соціальний захист.
4403

Норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю

Протягом року кадрові служби пильнують, аби на підприємстві працювали особи з інвалідністю у кількості, що відповідає нормативу робочих місць. Однак дуже часто з’ясовується, що норматив не виконано. Одна з причин — оскільки у розрахунку беруть участь усереднені показники, після заокруглень фактична чисельність осіб з інвалідністю виявляється меншою, аніж планували. Як уникнути такої проблеми?
16821

Порядок працевлаштування осіб з інвалідністю

Держава захищає права працівників з інвалідністю та гарантує їм право на роботу. Як приймати на роботу таких працівників і дотримати вимог законодавства? Як оформити наказ про прийняття на роботу інваліда? Вберегтися від помилок під час працевлаштування осіб з інвалідністю допоможе наша стаття
39773

Зразок виробничої характеристики для працівника, який оформлює інвалідність у МСЕК

Медико-соціальну експертну комісію (МСЕК) працівник повинен пройти для встановлення інвалідності. Для цього необхідна виробнича характеристика, шаблон якої розробили експерти Системи.
23176

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді