Норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю
Оскільки недостатня кількість працевлаштованих осіб з інвалідністю тягне за собою адміністративно-господарські санкції на роботодавця, відстежувати виконання нормативу робочих місць для інвалідів необхідно періодично за певною методикою, а не залишати це на останній місяць календарного року.
Виконанням нормативу робочих місць вважається працевлаштування підприємством осіб з інвалідністю, для яких це місце роботи є основним.
Рекомендація місяця від редакції порталу «Кадровик-01»
Запрошуємо на вебінар «Гарантії працівникам з інвалідністю», який відбудеться 15 лютого. Спікер — керівник експертної групи «Експертус Кадри» Ольга Догадіна. У програмі — документи, які повинна надати особа з інвалідністю при працевлаштуванні, гарантії щодо умов праці, відпустки працівникам з інвалідністю, залучення до роботи в нічний час, вихідні дні. Також відповіді на важливі питання: якими мають бути дії роботодавця, якщо працівнику встановили інвалідність, як виконати норматив з працевлаштування осіб з інвалідністю та уникнути адміністративно-господарських санкцій.
Щоб переглянути вебінар та отримати сертифікат, реєструйтеся
Норматив працевлаштування осіб з інвалідністю
З метою працевлаштування осіб з інвалідністю використовують відповідні нормативи. Це зазначено у статтях 19 і 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.1991 № 875-XII (далі — Закон № 875).
Для підприємств, установ, організацій, у т. ч. громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю (далі — підприємство), встановлено норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі 4% середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 24 осіб — у кількості одного робочого місця.
Підприємства самостійно розраховують кількість робочих місць відповідно до нормативу і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.
Відповідальність за невиконання нормативу працевлаштування осіб з інвалідністю
Невиконання нормативу з працевлаштування осіб з інвалідністю може дорого коштувати. Про це вже «попіклувався» Кодекс України про адміністративні правопорушення: окрім адмінштрафу у розмірі від 10 до 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (ч. 2 ст. 188-1 КпАП), що його сплатить посадова особа, яка приймає на роботу, штрафних санкцій зазнає і саме підприємство.
Працевлаштування і робота осіб з інвалідністю
Якщо середньооблікова чисельність працюючих осіб з інвалідністю за попередній рік менша, аніж установлено нормативом, підприємство сплачує до Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції: їх суму визначають в розмірі середньої річної заробітної плати на цьому підприємстві, — за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте ним.
Для підприємств, фізичних осіб, у яких працює від 8 до 15 осіб, розмір санкцій визначають як половину середньої річної заробітної плати. Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи зі 120% річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
Норматив із працевлаштування осіб з інвалідністю. Пам’ятка
Скачайте пам’ятку, створену нашими експертами та тримайте під рукою, щоб не припускатись помилок.
Розрахунок нормативу працевлаштування інвалідів за рік
Щоб убезпечити себе від неприємностей, пропонуємо покрокову методику розрахунку.
ЕТАП 1. Визначаємо середньооблікову кількість штатних працівників за рік.
ЕТАП 2. Визначаємо нормативну середньооблікову кількість штатних працівників, які мають інвалідність, за рік.
ЕТАП 3. Визначаємо фактичну середньооблікову кількість штатних працівників, які мають інвалідність, за рік.
ЕТАП 4. Порівнюємо нормативну і фактичну середньооблікову кількість інвалідів за рік.
А перевірити, чи виконало ваше підприємство квоту із працевлаштування інвалідів, можна швидко та зручно за допомогою калькулятора розрахунку квоти інвалідів.