Які гарантії існують для осіб, що постраждали від Чорнобильської катастрофи

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Кадровик-01. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Ми вже відібрали головне для вас
Трудові гарантії для постраждалих 1, 2 та 3 категорії

Особи, що постраждали від Чорнобильської катастрофи, мають особливі гарантії у трудових відносинах згідно із Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-XII.

Всім категоріям постраждалих оплачують тимчасову непрацездатність у розмірі 100 % незалежно від страхового стажу.

Відпустки чорнобильцям

Постраждалі категорії 1 і 2, а також учасники ліквідації наслідків аварії категорії 3, мають переважне право залишитись на роботі при звільненні у зв’язку із змінами в організації виробництва. Таке право поширюється також на на дружину (чоловіка) або опікуна дітей померлого.

У разі звільнення у зв'язку з ліквідацією, реорганізацією або перепрофілюванням підприємства їм виплачується допомога в розмірі трикратної середньомісячної заробітної плати, а також зберігається за їх бажанням посадовий оклад, тарифна ставка на новому місці роботи, але не більше одного року. 

Їм також гарантується працевлаштування з урахуванням їх побажань або можливість навчання нових професій із збереженням середньої зарплати за останнім місцем роботи.

При переведенні у зв'язку із станом здоров'я на нижчеоплачувану роботу працівникам виплачується різниця між попереднім заробітком і заробітком на новій роботі до встановлення інвалідності або одужання, але не більше одного року.

Постраждалим працівникам надають щорічну відпустку у зручний час. Крім того, їм надають додаткову оплачувану відпустку 16 календарних днів на рік.

Для першої категорії постраждалих гарантується допомога з  тимчасової непрацездатності до 4 місяців поспіль або до 5 місяців у році (для працюючих інвалідів).

Для другої категорії постраждалих гарантується відшкодування втраченого заробітку у випадку стійкої втрати професійної працездатності без встановлення інвалідності.

Для третьої категорії постраждалих гарантується додаткова щорічна відпустка до 16 календарних днів без збереження зарплати одному з батьків, які виховують неповнолітніх дітей на забруднених територіях.

Водночас роботодавець під час воєнного стану може обмежити надання щорічних і додаткових відпусток згідно із ст. 12 Закону «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану».

Щорічну відпустку роботодавець може обмежити 24 днями за поточний робочий рік.

У період дії воєнного стану надання працівнику будь-якого виду відпустки понад щорічну основну, може здійснюватися без збереження заробітної плати. 

За інформацією Telegram-каналу

Східного міжрегіонального управління Держпраці

Робочий час: облік, обмеження та практичні кейси

Статті за темою

Усі статті за темою

Кадрова безпека підприємства

У сучасних умовах глобальної конкуренції та постійних змін на ринку праці, кадрова безпека підприємства набуває все більшого значення для стабільного функціонування будь-якого підприємства. Як кадровику запобігти внутрішнім загрозам та стабільно підтримувати кадрову безпеку на підприємстві — читайте у статті.
113

Калькулятор кількості кадровиків

Управління персоналом є критично важливою складовою ефективної роботи будь-якого підприємства. Відділ кадрів (HR-відділ) не лише веде документацію, а й відповідає за залучення, адаптацію, розвиток і утримання персоналу. Але яка кількість кадровиків потрібна для якісного виконання цих функцій? Допомогти в цьому може калькулятор кількості кадровиків — спеціальний інструмент для розрахунку оптимального складу HR-команди.
14444

День кадровика в Україні

У наш час важко уявити будь-яке підприємство чи установу без людини, яка б підбирала кваліфікованих, здібних працівників та ще й допомагала в адаптації персоналу. Саме зі знайомства з представником кадрової служби починається трудовий шлях кожного працівника. Тому у цій статті ви знайдете все про День кадровика в Україні.
9328

Позитивний HR-бренд: ключ до успіху

У сучасному бізнес-середовищі компанії, які прагнуть досягти високих результатів, повинні не лише конкурувати за клієнтів, а й активно залучати та утримувати талановитих працівників. Однак у конкурентному світі здобуття кваліфікованих кадрів є не менш важливим завданням. Ось тут на допомогу приходить HR-бренд — стратегічний підхід до формування репутації компанії як роботодавця. Як створити та підтримувати позитивний імідж компанії — у статті.
115

Реформа системи встановлення інвалідності в дії: що потрібно знати роботодавцю

З 1 січня 2025 року в Україні набула чинності реформа системи встановлення інвалідності, яка передбачає заміну медико-соціальних експертних комісій (МСЕК) на експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, що працюватимуть при лікувальних закладах. Ліквідація МСЕК в Україні викликала низку питань, як серед працівників, так і серед роботодавців. Наші експерти підготували відповіді на найактуальніші з таких питань.
1114

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді