Працівник потрапив у ДТП по дорозі додому? Створіть комісію для розслідування нещасного випадку

Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України (далі — ФСС) в листі від 20.11.2015 № 441-05-3 роз’яснив, яким нормативним актом необхідно керуватись при розслідування нещасного випадку, що стався з працівником після закінчення робочого дня по дорозі додому

Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України (далі — ФСС) в листі від 20.11.2015 № 441-05-3 роз’яснив, яким нормативним актом необхідно керуватись при розслідування нещасного випадку, що стався з працівником після закінчення робочого дня по дорозі додому.

ФСС нагадав, що відповідно до пункту 5 Порядку проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.11.2011 № 1232 (далі — Порядок № 1232), розслідування та облік нещасних випадків, що сталися з працівниками під час прямування на роботу чи з роботи пішки, на громадському транспорті, власному або іншому транспортному засобі, що не належить підприємству і не використовується в інтересах підприємства, проводиться згідно з порядком розслідування та обліку нещасних випадків невиробничого характеру. Якщо працівник підприємства по дорозі додому після роботи потрапив у ДТП, то для правильної кваліфікації цього нещасного випадку як такого, що пов’язаний з виробництвом або як нещасного випадку невиробничого характеру, слід враховувати таке.

Якщо потерпілий потрапив у ДТП, прямуючи додому на транспортному засобі, що належить підприємству, або транспортному засобі, наданому роботодавцем відповідно до укладеного договору, то за таких обставин згідно з підпунктом 5 пункту 15 Порядку № 1232 нещасний випадок визнається таким, що пов’язаний з виробництвом, і складається акт за формою Н-1, який у подальшому є підставою для призначення страхових виплат від Фонду. У такому разі порядок дій керівництва визначає пункт 10 Порядку № 1232, тобто, роботодавець, одержавши повідомлення про нещасний випадок (крім випадків, передбачених пунктом 37 Порядку № 1232), зобов’язаний:

  • протягом однієї години передати з використанням засобів зв’язку та протягом доби на паперовому носії повідомлення про нещасний випадок ФСС та профспілковій організації підприємства, членом якої є потерпілий;
  • протягом доби утворити комісію у складі не менш як три особи та організувати проведення розслідування, створивши належні умови для роботи комісії. Порядок дій комісії врегульовано пунктом 14 Порядку № 1232, з урахуванням пункту 31 Порядку № 1232, якщо нещасний випадок стався в результаті ДТП.

Відповідно до пункту 37 Порядку № 1232 про груповий нещасний випадок, нещасний випадок із смертельним наслідком, нещасний випадок, що спричинив тяжкі наслідки, роботодавець зобов’язаний протягом однієї години повідомити з використанням засобів зв’язку та протягом трьох годин подати на паперовому носії повідомлення:

  • територіальному органу Держгірпромнагляду за місцезнаходженням підприємства;
  • органу прокуратури;
  • ФСС за місцезнаходженням підприємства;
  • органу управління підприємства;
  • первинній профспілковій організації;
  • органу галузевої профспілки вищого рівня;
  • органу з питань захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій (за потреби).

Нещасний випадок, що спричинив тяжкі наслідки, у тому числі з можливою інвалідністю потерпілого, розслідується за рішенням Держгірпромнагляду або його територіальних органів залежно від характеру і ступеня тяжкості травми.

ФСС зауважив, що згідно з постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Положення про Державну службу України з питань праці» від 11.02.2015 № 96 та розпорядженням Кабінету Міністрів України «Питання Державної служби з питань праці» від 30.09.2015 № 1021-р функції Держгірпромнагляду на цей момент виконує Державна служба України з питань праці.

В той же час, якщо потерпілий потрапив у ДТП на транспортному засобі, який не належить підприємству та не надано роботодавцем відповідно до укладеного договору, то нещасний випадок не має виробничого характеру, а тому слід керуватися Порядком розслідування та обліку нещасних випадків невиробничого характеру, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22.03.2001 № 270 (далі — Порядок № 270). Вимоги Порядку № 1232 на нещасні випадки невиробничого характеру не поширюються.

Відповідно до Порядку № 270 нещасні випадки (за винятком групових), які сталися з працюючими особами, розслідуються комісією, утвореною організацією, де працює потерпілий. Розслідування нещасного випадку проводиться протягом 10 календарних днів після утворення комісії. За результатами розслідування нещасного випадку складається акт за формою НТ (невиробничий травматизм) згідно з додатком 3 Порядку № 270, який затверджується керівником органу (організації), що проводив розслідування.

 

Підготувала Ольга Савченко,

експерт Експертус Кадри

Відновлення бронювання у Дії

Статті за темою

Усі статті за темою

Наказ про оголошення простою через відключення світла та тепла

Через військову агресію росії, частина енергетичної інфраструктури України зазнала пошкоджень. Якщо підприємство не може провадити господарську діяльність у повному обсязі через відключення електроенергії та/або теплопостачання, оформіть наказ про простій. Скористайтеся зразком із статті
19232

Калькулятор стажу — ваш онлайн помічник

Всі експерти редакції колись працювали у кадрових службах, тож знають із власного досвіду, наскільки кропітка і важлива ваша робота. А оскільки колишніх кадровиків не буває, ми раді потішити вас онлайн сервісом, який виконає самотужки частинку вашої роботи. Калькулятор допоможе при розрахунку різних періодів трудового стажу. Просто внесіть необхідні дані.
118844

Калькулятор днів відпустки

Виникли проблеми з тим, як розрахувати кількість відпускних днів? Шукаєте розрахунок днів невикористаної відпустки при звільненні онлайн? Переймаєтесь як розрахувати кількість днів відпустки за фактично відпрацьований час та як порахувати кількість днів невикористаної відпустки? Рішення усіх питань — наш калькулятор відпусток онлайн.
521006

Словник кадровика

Словник кадровика — це збірка спеціалізованих термінів і понять, які використовуються в галузі управління персоналом і кадрового обліку. Докладніше про словник кадровика та використання абревіатур в HR-сфері — у статті.
479

Заява про відстрочку через інвалідність військовозобов’язаного

У статті знайдете зразок заяви на відстрочку від армії для особи з інвалідністю, адже його часто запитують у працівників кадрової служби та HR. Поділіться з персоналом шаблоном заяви та юридичними підказками щодо того, як її складати
33366

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді