Відповідь
Ні, якщо іншомовний синонім не передбачений у Національному класифікаторі України ДК 003:2010 «Класифікатор професій», затвердженому наказом Держспоживстандарту від 28.07.2010 № 327 (КП).
У кадрових документах застосовують назви посад, що мають іноземне походження та:
- є достатньо типовими для іноземних систем професійної класифікації (наприклад, офіс-менеджер), але відсутні у вітчизняному КП;
- передбачені у КП лише для специфічних випадків (наприклад, супервайзер).
ПРИКЛАД:
Офіс-менеджером називають працівника, який є керівником допоміжного адміністративного персоналу офісу та часто, особливо на невеликих підприємствах, самостійно виконує функції деяких категорій такого персоналу. У КП професійна назва роботи «офіс-менеджер» відсутня. Замість неї слід підбирати найбільш підходящу назву з КП з урахуванням фактичних завдань та обов’язків працівника, кваліфікаційного рівня їх виконання, наявності керівних (менеджерських) повноважень тощо. Це можуть бути такі посади:
- Менеджер (управитель) з адміністративної діяльності (код КП 1475.4);
- Офіс-адміністратор (код КП 4222);
- Секретар або секретар керівника (організації, підприємства, установи)» (код КП 4115);
- Організатор діловодства (види економічної діяльності) (код КП 3435.2);
- Завідувач господарства (код КП 1239).
Національні класифікатори та процедури їх розроблення затверджує центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері економічного розвитку. КП є складником національної системи класифікації. Це офіційний документ, що містить систематизований перелік назв і кодів класифікаційних угруповань або об’єктів класифікації (п. 5 ст. 259 Господарського кодексу України).
При доборі назв посад для штатного розпису, а також за потреби перевірити, чи правильно зазначені у "штатці" коди КП, у пригоді стане сервіс:
Пошук по Класифікатору професій
Скористатись сервісом ➤
Національний класифікатор України «Класифікатор професій» призначений для застосування всіма роботодавцями під час підготовки штатного розпису чи для запису про роботу у трудові книжки працівників. У статті ви знайдете відповідь на такі питання: як працювати з Класифікатором професій та здійснювати пошук по цьому Класифікатору, для чого необхідний діючий Класифікатор професій, як працює класифікатор професій «пошук по назві»?
У трудових книжках часто натрапляємо на запис: Прийнятий різноробочим. Є варіації зі спробами «адаптувати» під українську мову: Прийнятий різноробом. Утім, у Класифікаторі професій ані різнороба, ані різноробочого немає.
Затверджено Зміну 13 до Класифікатора професій ДК 003:2010 (наказ Мінекономіки від 16.01.2024 № 1410). Огляд показав, що Зміна 13 до Класифікатора професій стосується, здебільшого, професій IT-галузі. Детальний огляд Зміни 13 до КП — у цій статті.
Наказом Мінекономіки від 23.06.2023 № 6312 була затверджена Зміна 12 до Класифікатора професій ДК 003:2010. У матеріалі проведемо огляд та аналіз чинних змін, розберемося, які професії виключили, змінили і додали в Класифікатор професій
Зміна № 11 до Класифікатора професій скасувала професійну назву Комірник. Відтепер ця посада звучить дещо по-іншому та має новий код професії.