Наслідки неповідомлення ДПС про прийняття на роботу

1716

Запитання

Що загрожує підприємству, яке не повідомило ДПС про прийняття працівника на роботу?

Відповідь


У такому випадку штрафні санкції очікують і на підприємство (ст. 265 КЗпП), і на винну посадову особу (ст. 41 КпАП).

ТЕСТ: скільки помилок ви робите при прийнятті на роботу

Проте розмір штрафу залежить від того, чи вважати неповідомлення ДПС неукладенням трудового договору.

Позиція Держпраці та судів з цього питання є різною.

Держпраці в листі від 03.08.2015 № 1364/24/21/01/2298-15 роз’яснює, що повідомлення ДПС про прийняття працівника на роботу, як і наказ про прийняття на роботу, є складовою частиною укладання трудового договору. У такому випадку згідно з абз. 2 ч. 2 ст. 265 КЗпП штраф за неповідомлення ДПС становитиме 30 мінімальних зарплат за кожного працівника, щодо якого скоїли порушення.

Суди ж дотримуються іншої думки.

Тернопільський міськрайонний суд у постанові у справі № 607/2619/16-п від 29.03.2016 визначив, що укладення трудового договору та повідомлення ДПС про прийняття працівника на роботу — дві самостійні обставини. Вони не можуть вважатись частиною одна одної.

Апеляційний суд Кіровоградської області в постанові у справі № 404/2115/16-п від 27.05.2016 постановив, що неповідомлення до початку роботи працівника про його прийняття органу ДФС не свідчить, що працівник та роботодавець не оформили трудового договору. Суд не пов’язує чинність трудового договору із наявністю відповідного повідомлення.

Як виправити помилку у надісланому повідомленні ДФС ➤

Резюме

Підприємство має шанс виграти справу, якщо керівник оскаржить у суді штраф у 30 МЗП.

Проте уникнути штрафу взагалі не вдасться. У статті 265 КЗпП міститься універсальна санкція за «порушення інших вимог трудового законодавства» — одна МЗП (абз. 8 ч. 2).

Така ж аргументація підійде і для статті 41 КпАП.

Отже, замість штрафу у 17 000 грн за «фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору» посадова особа може відбутися штрафом у 1700 грн за частиною першою «інші порушення вимог законодавства про працю».

Військовозобов’язані в кадрах: приймаємо, увільняємо, звільняємо правильнои

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Заява про прийняття за строковим трудовим договором

Строковий трудовий договір доцільно укладати у випадках, коли трудові відносини не можуть бути встановлені на невизначений строк з урахуванням характеру наступної роботи або умов її виконання, або інтересів працівника, чи в інших випадках, передбачених законодавчими актами.
31252

Як ФОП прийняти працівника на роботу

Оформлення працівника на роботу фізичною особою-підприємцем (ФОП) в Україні має відбуватися відповідно до вимог трудового законодавства. Як ФОП прийняти працівника на роботу законно та швидко — у статті.
5290

Зразок заяви про прийняття на роботу

Заява — це письмове офіційне повідомлення і/або прохання, яке подають на ім’я посадової особи, зазвичай — це керівник організації.
468518

Прийняття на роботу під час воєнного стану: що врахувати

Воєнний стан в Україні вплинув на всі сфери суспільного життя, зокрема й на ринок праці. На час воєнного стану пріоритет в трудовому законодавстві належить Закону № 2136. За яким договором приймати на роботу в умовах війни, кому можна встановлювати випробування, та як повідомити ДПС про прийняття нового працівника під час воєнного стану 2025, роз’яснюємо у статті.
34209