Як складати акт про вилучення документів, якщо змінився нормативний документ
Запитання
Номери яких статей Переліку типових документів зазначати у графі 7 актів про вилучення для знищення документів, не внесених до НАФ, якщо на момент завершення справ у 2009 році й на момент складання актів чинні різні Переліки документів, що визначають строки зберігання?
Відповідь
Експертизу цінності документів на підприємстві проводьте у поточному діловодстві, коли складаєте номенклатури справ, формуєте документи у справи, готуєте справи до передавання на архівне зберігання (п. 1 гл. 2 розд. 5 Правил № 1000/5).
Перевірте себе ➤ ТЕСТ «Експертиза цінності документів»
За підсумками експертизи цінності складайте відповідні види описів справ, акти про вилучення для знищення документів, не внесених до НАФ (далі— акт про вилучення документів). Скористайтеся формою, встановленою у додатку 15 Правил № 1000/5. Ця форма містить вступну частину та вісім граф. У вступній частині вкажіть підставу для вилучення документів для знищення.
Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Виняток — коли вони пом’якшують або скасовують відповідальність особи (ст. 58 Конституції України).
Дізнайтеся, як провести експертизу цінності й передати в архів електронні документи
Коли затверджували номенклатуру справ на 2009 рік та визначали у ній строки зберігання документів, чинним був Перелік типових документів, затверджений наказом Головного архівного управління при КМУ від 20.07.1998 № 41, зареєстрований у Мін’юсті 17.09.1998 р. за № 576/3016. Проте коли готуєте 2020 року акт про вилучення документів, керуйтеся нормативно-правовим актом, чинним на момент складання такого акта, — Переліком № 578/5.
Повну назву нового Переліку № 578/5 зазначайте у вступній частині акта, а у графі 8 посилайтеся на номери статей цього Переліку.
Строки зберігання документів, визначені в Переліку № 578/5, є мінімальними. Їх не можна зменшувати.
Якщо в акті про вилучення зазначено документи, строк зберігання яких минув кілька років тому, то це не є порушенням, оскільки підприємство має право збільшити строки зберігання документів (п. 1.7 Загальних положень до Переліку № 578/5).
Алгоритму продовження на підприємстві строків зберігання документів, передбачених Переліком, чітко не визначено. Щоб юридично обґрунтувати збільшення строку зберігання документів, схваліть акт на засіданні експертної комісії (ЕК) підприємства і подайте для схвалення до експертно-перевірної комісії (ЕПК) державного архіву чи ЕК архівного відділу райдержадміністрації чи міської ради. А розгляд акта на засіданні ЕК підприємства, а також ЕПК (ЕК) архівної установи є обов’язковим.
експерт у галузі діловодства та архівної справи, Київ