Працівника призивають на строкову військову службу не під час мобілізації: звільняємо чи увільняємо

16517

Запитання

Відповідь

Відповідь на це запитання надали Олена Коновалова, заступник директора департаменту з питань праці — начальник відділу з питань трудових відносин Державної служби України з питань праці, і Юлія Видиборець, головний експерт напряму Експертус Кадри, член Експертної ради системи Експертус Кадри.

Згідно з Указом Президента України «Про звільнення в запас військовослужбовців строкової служби, строки проведення чергових призовів та чергові призови громадян України на строкову військову службу у 2016 році» від 29.03.2016 № 122/2016 у травні-червні та жовтні-листопаді 2016 року провадиться черговий призов громадян України на строкову військову службу.

Стаття 119 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП) визначає гарантії для працівників на час виконання державних або громадських обов’язків.

Так, за працівниками:

  •  призваними на строкову військову службу;
  •  призваними на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період;
  •  прийнятими на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення воєнного стану на строк до закінчення особливого періоду або до дня фактичної демобілізації;
  • зберігаються місце роботи, посада і середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, фермерському господарстві, сільськогосподарському виробничому кооперативі незалежно від підпорядкування та форми власності й у фізичних осіб — підприємців, в яких вони працювали на час призову.

Отже, керуючись статтею 119 КЗпП, роботодавець мав увільнити працівника, призваного на строкову військову службу, від роботи зі збереженням місця роботи, посади і середнього заробітку.

Закон № 2232 також містить аналогічну статтю, яка визначає пільги та гарантії працівникам, призваним на строкову військову службу. Однак назва статті 39 Закону № 2232 — «Призов на військову службу під час мобілізації. Демобілізація», — та її розміщення у Главі VII «Призов під час мобілізації. Демобілізація» породжує у працівників кадрових служб запитання щодо того, чи має право на пільги працівник, призваний на строкову військову службу не під час мобілізації. Відповідь: «Так, має».

Стаття 39 Закону № 2232 регулює лише ті правовідносини, що виникають під час мобілізації, про що і свідчить назва статті та глави, до якої вміщено статтю 39.

Увага: Стаття 119 КЗпП регулює порядок надання працівникам пільг як під час дії особливого періоду, так і в мирний час.

Отже, працівників, призваних на строкову військову службу 2016 року, слід увільняти від роботи зі збереженням місця роботи, посади і середнього заробітку, керуючись частиною третьою статті 119 КЗпП.

Відновлення бронювання у Дії

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Заміна призваного працівника

Хоча в період дії воєнного стану на строкову військову службу не призивають, можете скористатись цим алгоритмом при заміні мобілізованого працівника. В заявах та наказах не вказуйте лише, що це строкова військова служба.
5883

Осінній призов на строкову службу 2019: алгоритм для кадровика

Протягом жовтня – грудня 2019 року в Україні проходить осінній призов на строкову військову службу. Як діяти кадровику, коли працівника призвали на строкову військову службу 2019. Які законодавчі гарантії закріплені за працівником-призовником, — розкажемо у статті.
24648

Осінній призов офіцерів запасу 2018: призивають вдвічі більше, ніж планувалось

У листопаді 2018 року військовий вишкіл пройде 1000 офіцерів запасу замість планованих 500-та. Детально про те, чим зумовлено збільшення кількості призовників та кого призиватимуть, — у статті.
10283