Працівника призивають на строкову військову службу не під час мобілізації: звільняємо чи увільняємо

16398

Запитання

Відповідь

Відповідь на це запитання надали Олена Коновалова, заступник директора департаменту з питань праці — начальник відділу з питань трудових відносин Державної служби України з питань праці, і Юлія Видиборець, головний експерт напряму Експертус Кадри, член Експертної ради системи Експертус Кадри.

Згідно з Указом Президента України «Про звільнення в запас військовослужбовців строкової служби, строки проведення чергових призовів та чергові призови громадян України на строкову військову службу у 2016 році» від 29.03.2016 № 122/2016 у травні-червні та жовтні-листопаді 2016 року провадиться черговий призов громадян України на строкову військову службу.

Стаття 119 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП) визначає гарантії для працівників на час виконання державних або громадських обов’язків.

Так, за працівниками:

  •  призваними на строкову військову службу;
  •  призваними на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період;
  •  прийнятими на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення воєнного стану на строк до закінчення особливого періоду або до дня фактичної демобілізації;
  • зберігаються місце роботи, посада і середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, фермерському господарстві, сільськогосподарському виробничому кооперативі незалежно від підпорядкування та форми власності й у фізичних осіб — підприємців, в яких вони працювали на час призову.

Отже, керуючись статтею 119 КЗпП, роботодавець мав увільнити працівника, призваного на строкову військову службу, від роботи зі збереженням місця роботи, посади і середнього заробітку.

Закон № 2232 також містить аналогічну статтю, яка визначає пільги та гарантії працівникам, призваним на строкову військову службу. Однак назва статті 39 Закону № 2232 — «Призов на військову службу під час мобілізації. Демобілізація», — та її розміщення у Главі VII «Призов під час мобілізації. Демобілізація» породжує у працівників кадрових служб запитання щодо того, чи має право на пільги працівник, призваний на строкову військову службу не під час мобілізації. Відповідь: «Так, має».

Стаття 39 Закону № 2232 регулює лише ті правовідносини, що виникають під час мобілізації, про що і свідчить назва статті та глави, до якої вміщено статтю 39.

Увага: Стаття 119 КЗпП регулює порядок надання працівникам пільг як під час дії особливого періоду, так і в мирний час.

Отже, працівників, призваних на строкову військову службу 2016 року, слід увільняти від роботи зі збереженням місця роботи, посади і середнього заробітку, керуючись частиною третьою статті 119 КЗпП.

Рекомендація місяця від редакції порталу «Кадровик-01»

Запрошуємо на вебінар «Перевірки Держпраці під час воєнного стану», який відбудеться 23 травня. Спікер — посадова особа Держпраці. У програмі — підстави для перевірки, як уникнути штрафів, різниця між трудовим договором і ЦПХ.

❗️Якщо хочете отримати персональну відповідь від посадової особи Держпраці, поставте запитання до 20 травня включно в чат вебінару❗️

Щоб переглянути вебінар та отримати сертифікат, реєструйтеся Система «Експертус Кадри» святкує День народження

Перевірки Держпраці під час воєнного стану

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Заміна призваного працівника

Хоча в період дії воєнного стану на строкову військову службу не призивають, можете скористатись цим алгоритмом при заміні мобілізованого працівника. В заявах та наказах не вказуйте лише, що це строкова військова служба.
4838

Осінній призов на строкову службу 2019: алгоритм для кадровика

Протягом жовтня – грудня 2019 року в Україні проходить осінній призов на строкову військову службу. Як діяти кадровику, коли працівника призвали на строкову військову службу 2019. Які законодавчі гарантії закріплені за працівником-призовником, — розкажемо у статті.
24149

Осінній призов офіцерів запасу 2018: призивають вдвічі більше, ніж планувалось

У листопаді 2018 року військовий вишкіл пройде 1000 офіцерів запасу замість планованих 500-та. Детально про те, чим зумовлено збільшення кількості призовників та кого призиватимуть, — у статті.
10063