Позначка «*» у Класифікаторі професій: що означає?

9328

Запитання

У Класифікаторі професій напроти професійної назви «Менеджер (управитель) з адміністративної діяльності» у графі «Випуск ДКХП» стоїть позначка «5*». Але випуск 5 Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників присвячений добувній промисловості. Підприємства досить часто використовують зазначену професійну назву для професії «Офіс-менеджер», яку не передбачено Класифікатором. Чи можна використовувати відповідну кваліфікаційну характеристику підприємствам, які не належать до сфери добувної промисловості?

Відповідь

Дійсно, у Національному класифікаторі України ДК 003:2005 «Класифікатор професій» (КП) для професійної назви роботи «Менеджер (управитель) з адміністративної діяльності» у графі «Випуск ДКХП» зазначено «5*».

Але примітка «*» вказує на те, що у цьому разі йдеться не про випуск 5 Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників (ДКХП) «Добувна промисловість», а про номер випуску доповнень та змін до ДКХП.

Розшифрування примітки «*» наведено наприкінці КП.

Під час підготовки КП до видання передбачалось, що відповідну кваліфікаційну характеристику буде опубліковано у найближчому доповненні № 5 до Випуску 1 ДКХП «Професії працівників, які є загальними для всіх видів економічної діяльності» чинного на той час видання 1998 року. Проте у 2005 році було опубліковано нове видання Випуску 1 ДКХП зі всіма змінами, до якого з деяких причин кваліфікаційна характеристика «Менеджера (управителя) з адміністративної діяльності» так і не потрапила. У 2008 році Центром продуктивності Міністерства праці та соціальної політики України (м. Краматорськ Донецької обл.) також було видано нову редакцію Випуску 1 ДКХП, де й міститься відповідна кваліфікаційна характеристика.

Варто зауважити, що при вирішенні питання щодо можливості застосування окремих професійних назв робіт з КП у різних видах економічної діяльності слід, насамперед, звертати увагу на назву професійного угруповання у КП, до якого належить відповідна професійна назва роботи (наприклад, «Менеджер (управитель) з адміністративної діяльності» належить до групи КП 1475.4 «Менеджери (управителі) з питань комерційної діяльності та управління»). Хоча переважна більшість кваліфікаційних характеристик професій, що є загальними для всіх видів економічної діяльності, міститься у Випуску 1 ДКХП, проте на практиці деякі із зазначених професії іноді також можуть міститися в інших галузевих випусках ДКХП, де у відповідних кваліфікаційних характеристиках може відбиватися специфіка застосування професій у певному виді економічної діяльності, але, як правило, вона не має принципового характеру.

Трапляються також випадки, коли кваліфікаційні характеристики професій, які більш характерні для певного виду економічної діяльності, ще не опубліковано у галузевому випуску ДКХП для цього виду діяльності, натомість вони наявні в інших галузевих випусках ДКХП, для яких менш характерні. Наприклад, кваліфікаційна характеристика такої характерної для цієї сфери професії, як «Учений секретар», міститься у випусках ДКХП 42 «Оброблення металів», 81 «Культура та мистецтво» тощо.

Зазначені кваліфікаційні характеристики у разі необхідності можна також використовувати для розроблення посадових інструкцій і в інших сферах діяльності, але з урахуванням відповідної специфіки.

Відновлення бронювання у Дії

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників: перелік випусків

Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників — це систематизований за видами економічної діяльності збірник описів професій, які наведено у Класифікаторі професій.
174937

Професійний стандарт кухаря

Професійний стандарт кухаря, розроблений у 2015 році з ініціативи роботодавців, професійних об’єднань та профільних навчальних закладів.
6288

Професійні стандарти в Україні

Із 1 січня 2017 року термін «професійний стандарт» з’явився в Кодексі законів про працю України та Законі «Про оплату праці». Наприкінці травня Уряд ухвалив Порядок розроблення та затвердження професійних стандартів. Розберімося, навіщо вони та як стосуються кадрової практики.
11192

Використання кваліфікаційних характеристик професій працівників при складанні штатного розпису

При розробленні штатного розпису, під час приведення кадрових документів у відповідність до Класифікатора професій, кадрова служба повинна враховувати завдання, обов’язки, кваліфікаційні вимоги, визначені для різних професій. Необхідну інформацію можна отримати з кваліфікаційних характеристик, що містяться у Випусках Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників (ДКХП).
11203