Чому не диригент? Або 9 відтінків розділів Класифікатора професій працівників

«Кто-то может мне объяснить, почему, если в видах деятельности компании не указано «ансамбль песни и пляски», меня, как сотрудника, нельзя принять в её штат на должность дирижёра? Кого вообще это волнует и зачем это регулировать, как называются должности на предприятии?»

Фейсбук приголомшив цим постом.

Хоча, якщо в ретроспективі, все було трохи інакше. Спочатку в особистих повідомленнях було посилання на сторінку в Фейсбук і коротесеньке повідомлення дуже доброї знайомої: «Люба, привіт. Подивись, може ти зможеш дати відповідь?».

Я довго не відповідала на оте «привіт». Проте, з регулярністю на межі збочення, заходила на сторінку автора поста й читала коментарі. Коли кількість «лайків» перебільшила 440, а саме 441, і коли коментатори, в процесі мозкового штурму, розглянувши версії від конспіративної до атавізмів радянської доби, дійшли до Кваліфікаційних характеристик професій працівників й узагальнили, що сьогоднішня посадова інструкція для працівника — це завтрашнє технічне завдання для роботодавця — я зважилась.

Зважилась, бо не раз шукала відповідь на запитання «для чого це регулювати?», а гірким досвідом навчена знати — «кого це хвилює?».

Почнемо з гіркого досвіду, чи то пак — другого питання: «кого це хвилює?». Перелік небайдужих відносно короткий, проте — конкретно промовистий: Державна служба з питань праці, податкова, Держстат, соцстрах, санстанцію і ще багато кого з органів контролюючих. Їх це хвилює однозначно! Спати ж не дає кадровику! Чому? Тому що…

1. При визначенні назви посади в штатному розписі потрібно керуватися не тільки Класифікатором професій, але й видами діяльності підприємства.

Це щось на кшталт того, що коли вам потрібно мати диригента, але без оркестру, краще взяти, наприклад, «менеджер (управитель) з внутрішніх комунікацій» з кодом КП 1231, що належить до професійного угруповання «Керівники фінансових, бухгалтерських, юридичних та адміністративних підрозділів та інші керівники». А вже в його посадовій інструкції зазначити не тільки «репертуар», але й черговість «гастролей» по структурних підрозділах.

Тобто назва посади має бути підібрана не лише з огляду на назву роботи, але й на те, чи може вона бути застосована у тій сфері, в якій працює організація. Якщо ж вам потрібен диригент, але, скажімо, сфера вашої діяльності — це виробництво цементу, то потрібно брати «диригента — менеджера» вже з іншим кодом КП. Бо для інших підрозділів (виробничі, матеріально-технічного постачання та ін.) застосовуватимемо назву «Менеджер» з кодом КП 1499.

Читайте також:

2. У трудовій книжці назви посад мають відповідати тому ж штатному, а відповідно — Класифікатору і т. д.

Актуально все сказане вище, а також те, на що йде посилання нижче.

3. Є перелік робіт та видів діяльності, що визначені як шкідливі, небезпечні, відповідно для них передбачений обов’язковий медогляд, як первинний при працевлаштуванні, так і періодичний. Ще є харчова промисловість з переліком професій, також дошкільні і навчально-виховні заклади, об’єкти комунально-побутового обслуговування, інші організацій, професійна чи інша діяльність яких пов’язана з обслуговуванням населення і може спричинити поширення інфекційних захворювань, виникнення харчових отруєнь. Дивно виглядатиме в штаті, наприклад, банку, диригент, котрий функціонально виконуватиме обов’язки водія-інкасатора.

4. Види робіт, а також перелік посад і професій, які передбачають повну матеріальну відповідальність і т. д. (зазвичай ухил роблять в інший бік, тобто договір повної матеріальної відповідальності укладають зі всіма. Навіть з кадровиком. Хоча, якщо мислити категоріями метафізичними, людські душі — найвища цінність, а кадровик працює з ними! Прикро, проте інспекція праці та й суд, якщо до того дійде — суто матеріалісти, будуть спиратися на земні закони.

Алгоритм вибудовується простий:

види діяльності організації → Класифікатор професій → Довідник професійних характеристик працівників

Відповідь на запитання: «Для чого це регулювати?» потребує залучення аргументації починаючи від Держстату (абстрагуємось від загальновідомого «є брехня, велика брехня та статистика») до органів Пенсійного Фонду.

Держстату відомо — всі статистичні спостереження, вибірки «прив’язані» до видів економічної діяльності, відповідно мають методологію, в яку «вшиті», в тому числі, й кількість зайнятих працівників. Десь в тих надрах міститься й відповідь на сакральне «держзамовлення» при підготовці спеціалістів учбовими закладами.

Пенсійний Фонд — це, окрім одвічного бюджетного дефіциту, ще й гарантія соціального забезпечення. Усім нам відомі Списки, які, до речі, нещодавно були оновлені. Так ось — саме належність професії до одного з цих Списків, дає змогу отримати пільгову пенсію, в народі «за вредность».

Моє перше знайомство з Класифікатором було поверхневе. Про існування 9-ти його розділів з відтінками від 1 «…керівники, менеджери (управителі), до 6, де — «сільське господарство та рибальство», й, нарешті, 9 — «найпростіші професії», дізналася не з власної волі. Як і у будь-якого кадровика є своя зона комфорту в професії, кожного разу Класифікатор і Довідник (ДКХП) — це вихід із неї. Особливо, коли бізнес-процес вимагає тут і зараз, читай в цих економічних умовах і в цьому часовому проміжку, а Класифікатор — це радянська економіка і відставання в апгрейді посад в десяток років. Проте, будьмо об’єктивними, регулювання і класифікація посад — міжнародна практика. Практика, яка виправдовує себе.

І, до речі, найбільшим враженням після знайомства з Класифікатором було те, що вживання назви «спеціаліст» можливо тільки в держслужбі, в інших видах діяльності — фахівець. Відтінки бувають різними, головне пам’ятати, що у нас їх — аж 9.


Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Кадровик-01"

Рекомендація місяця від редакції порталу «Кадровик-01»

Запрошуємо на святковий Вебінар до дня кадровика, який відбудеться 26 квітня. Спікери: Ірина Житкова, Ірина Матійко, Ольга Догадіна, Олена Петровська, Юлія Видиборець. У програмі — накопичення щорічної відпустки мобілізованому, оплата лікарняного суміснику, виплата лікарняного по вагітності та пологах при ускладнених пологах, обчислення спеціального стажу медикам.  Також експерти розкажуть про альтернативні способи обміну кадровими документами під час воєнного стану, як вивести на роботу працівників, звільнених зі строкової військової служби та дадуть відповіді на гарячі питання персонального військового обліку

Щоб переглянути святковий вебінар та отримати сертифікат, реєструйтеся Система «Експертус Кадри» святкує День народження

Вебінар до дня кадровика

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді