Додаткові дні відпочинку донору: коли надавати 1, а коли — 2
Запитання
Працівник здав кров, не повідомивши про це роботодавця та прийшовши у день здавання на роботу. Через декілька днів приніс довідку про донорство. Скільки додаткових днів відпочинку належить цьому працівнику-донору?
Відповідь
Надання пільг донорам, насамперед, днів відпочинку у разі здачі крові та (або) її компонентів, врегульоване статтею 9 Закону України «Про донорство крові та її компонентів» від 23.06.1995 № 239/95-ВР.
Так, у день здавання крові та (або) її компонентів, а також у день медичного обстеження працівника, який є або виявив бажання стати донором, увільняють від роботи на підприємстві будь-якої форми власності зі збереженням за ним середнього заробітку.
Після кожного дня здавання крові та (або) її компонентів донору надають додатковий день відпочинку зі збереженням за ним середнього заробітку, про що видають відповідний наказ.
Читайте також: Оплата лікарняного працівнику-донору
Якщо за погодженням з роботодавцем у день здавання крові донор був залучений до роботи, йому за бажанням надають інший день відпочинку зі збереженням за ним середнього заробітку. У такому випадку працівнику надають два дні відпочинку із збереженням за ним середнього заробітку, ці дні він може приєднати до щорічної відпустки.
У вказаному випадку, якщо такого погодження з роботодавцем не було, працівник не писав заяву про увільнення від роботи в день здавання крові і з власної ініціативи цього дня працював, йому слід надати один додатковий день відпочинку зі збереженням середнього заробітку.