Мінімальна кількість робочих годин при неповному робочому часі: існує чи ні
Запитання
Чи є обмеження щодо мінімальної кількості робочих годин для штатного працівника при неповному робочому часі? Чи правомірно встановлювати головбуху 5-20 робочих годин на місяць?
Відповідь
Праця жінок у мирний та воєнний час: як вберегтися від помилок
Нижньої межі неповного робочого часу законодавство не встановлює. Роботодавець може ввести неповний робочий день чи тиждень тривалістю навіть одна година на тиждень, якщо інше не передбачили колективним договором. Нагадаємо, що саме в колдоговорі встановлюють взаємні зобов’язання сторін щодо регулювання виробничих, трудових, соціально-економічних відносин, зокрема режиму роботи, тривалості робочого часу і відпочинку (ст. 7 Закону України «Про колективні договори і угоди» вiд 01.07.1993 № 3356-XII).
Відповідно до листа Мінсоцполітики від 29.08.2012 № 318/13/116-12, стаття 56 КЗпП не обмежує права сторін трудового договору визначити тривалість неповного робочого часу.
Важливо! Неповний робочий час з ініціативи роботодавця встановлюється шляхом зміни істотних умов праці. Під час правового режиму воєнного стану діє норма, за якою змінити істотні умови праці можна, якщо є зміни в організації виробництва і праці (ч. 3 ст. 32 КЗпП).
Зверніть увагу, що в КЗпП відсутнє таке поняття, як неповний робочий місяць.
Законодавчих обмежень на роботу головного бухгалтера на умовах неповного робочого часу, у т. ч. щоб за місяць він відпрацював 5—20 робочих годин, немає. Тривалість неповного робочого дня чи тижня встановлюйте за угодою між працівником і роботодавцем.
Питання організації бухгалтерського обліку на підприємстві — компетенція його власника (власників) або уповноваженого органу (посадової особи) відповідно до законодавства та установчих документів (ч. 2 ст. 8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996-XIV, далі — Закон № 996).
Для забезпечення ведення бухгалтерського обліку підприємство самостійно обирає форми його організації:
- введення до штату підприємства посади бухгалтера або створення бухгалтерської служби на чолі з головним бухгалтером;
- користування послугами спеціаліста з бухгалтерського обліку, зареєстрованого як підприємець, який здійснює підприємницьку діяльність без створення юридичної особи;
- ведення на договірних засадах бухгалтерського обліку централізованою бухгалтерією або підприємством, суб’єктом підприємницької діяльності, самозайнятою особою, що провадять діяльність у сфері бухгалтерського обліку та/або аудиторської діяльності;
- самостійне ведення бухгалтерського обліку та складання звітності безпосередньо власником або керівником підприємства. Ця форма організації бухгалтерського обліку не може застосовуватися на підприємствах, звітність яких повинна оприлюднюватися, та в бюджетних установах (ч. 4 ст. 8 Закону № 996).
Таким чином, доцільно встановлювати такий режим неповного робочого часу, за умовами якого головбух зможе забезпечити ведення бухгалтерського обліку підприємства в повному обсязі. При цьому визначайте режим роботи на тиждень, а не місяць.