Відпустка з вагітності та пологів за новими правилами

4809
Автор
шеф-редактор Експертус Кадри

Запитання

Як можна перенести частину відпустки з вагітності та пологів на післяпологовий період?

Відповідь

29 липня 2023 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо особливостей використання відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами» від 13.07.2023 № 3238-IX, що доповнив КЗпП і Закон України «Про відпустки» нормою, за якою вагітна може перенести частково або повністю частину відпустки тривалістю 70 календарних днів, передбачену до пологів, на період після пологів. Проте вагітна не могла скористатися новою нормою, адже лікар формував е-медвисновок тільки з 30 тижня вагітності. 

Умови, за яких правомірно перенести допологову частину відпустки

МОЗ змінило Порядок формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність в Реєстрі медичних висновків в електронній системі охорони здоров’я.

Так, від початку 30 тижня вагітності та до дня пологів вагітна сама визначатиме дату, з якої формуватиметься медвисновок «Вагітність та пологи». Якщо вагітна бажає «зсунути» дату початку відпустки з вагітності та пологів (це можна зробити за певних умов), вона пише заяву головному лікарю закладу охорони здоров’я з проханням сформувати медвисновок категорії «Вагітність та пологи» з більш пізньої дати або з дати пологів (якщо вони настануть раніше). Заяву погоджують лікар і головний лікар — щоб засвідчити відсутність медичних протипоказань та власну відповідальність.

Роботодавцю не потрібно вчиняти жодних додаткових дій: він побачить е-лікарняний на вебпорталі ПФУ. Уповноважений із соцстраху підприємства розглядає такий е-лікарняний не пізніше трьох робочих днів та зазначає в рішенні про призначення допомоги.

Огляд змін трудового законодавства за перше півріччя 2024

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Покладення обов’язків на час відпустки: оформлюємо заміну правильно

На час відпустки основного працівника передбачена можливість виконання його обов’язків іншим працівником. Як правильно оформити покладання обов’язків на час відпустки, зокрема, коли директор йде у відпустку, читайте у статті
72383

Щорічна відпустка у перший рік роботи

Для тих працівників, які тільки починають трудовий шлях та й для інших новопризначених робітників нерідко актуальним є питання — перша відпустка через скільки місяців? Про нюанси отримання щорічної відпустки у перший рік роботи та про її тривалість читайте у статті.
11832

Наказ на відпустку без збереження заробітної плати

Українці користуються правом на відпустку без збереження заробітної плати не лише для відпочинку, а й для життєво важливих справ, до яких примусила війна. Щоб полегшити роботу кадровиків, ми підготували зразок наказу на відпустку без збереження заробітної плати та зразок наказу на відпуску без збереження заробітної плати на період воєнного стану
167592

Калькулятор днів відпустки

Виникли проблеми з тим, як розрахувати кількість відпускних днів? Шукаєте розрахунок днів невикористаної відпустки при звільненні онлайн? Переймаєтесь як розрахувати кількість днів відпустки за фактично відпрацьований час та як порахувати кількість днів невикористаної відпустки? Рішення усіх питань — наш калькулятор відпусток онлайн.
512144